5 непријатели на врските

двојка на непријатели

Врска во пар, како што се случува со останатите односи меѓу луѓето, може да стане донекаде сложено. Може да се случи сè да оди без проблеми и врската да се зацврстува од ден на ден или да влезат во игра одредени непријатели кои постепено ја влошуваат гореспоменатата врска.

Во следната статија зборуваме за вообичаените причини или причини зошто врската може да стане конфликтна и дека можат да завршат со тоа.

Лоша комуникација

Комуникацијата не може да недостига на пар. бидејќи тоа е основниот столб на кој се заснова. Составените делови на парот мора да го изразуваат она што го чувствуваат во секое време и ако тоа не се случи, нормално е со текот на времето да започнат тепачки и конфликти. За добросостојбата на парот е добро да седите мирно и опуштено и да го кажете тоа што го чувствувате.

Емоционална зависност

Друг непријател за двојката е емоционалната зависност. Не може да биде дека сопствената среќа во секое време зависи од друга личност. Емоционалната зависност предизвикува здравата врска со парот да стане токсична. Љубовта во парот мора да биде слободна и без никакви врски.

Емоционална манипулација

Емоционалната манипулација е уште еден од големите непријатели на парот. Во таков случај, една од страните во врската прифаќа низа вина за да го задржи партнерот блиску до себе. Оваа манипулација има директна врска со емоционалната зависност видена погоре. Во никој случај не може да се толерира една од страните во парот да користи емоционална манипулација за да има контрола врз другата личност.

љубоморен пар

Недостаток на доверба

Довербата е, заедно со добрата комуникација, еден од клучните столбови во парот. Недостатокот на доверба во другата личност предизвикува врската постепено да слабее. Во огромното мнозинство на случаи, се појавува недостаток на доверба поради лагите кои редовно ги користи една од забавите на парот.

Jeубомора

Кај секој пар може да се појави одредена природна љубомора која не ја загрозува гореспоменатата врска. Големиот проблем кај нив е што се компулсивна и патолошка љубомора. Овој тип на љубомора е голем непријател за секоја врска и е извор на конфликти и тепачки кои ја уништуваат.

На крајот на краиштата, Никој не рече дека врската е нешто лесно. Тоа е врска помеѓу двајца луѓе во која тие мора постојано да веслаат во корист за да постигнат одредена благосостојба и среќа. Има низа елементи кои мора да бидат присутни за да не ослабне врската, како почит, доверба, комуникација или љубов. Напротив, неопходно е да се спречат одредени непријатели да се појават бидејќи тие можат да доведат до конфликти кои воопшто не ѝ користат на добрата иднина на парот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.