5 начини да ја организирате вашата колекција книги

Книжарница

Оние од нас кои уживаат во читањето имаат тенденција да ги запишуваат насловите што чекаат за да ги прочитаат на список. Список кој расте со вртоглави стапки со кој не можеме да се справиме. Ние не ги купуваме сите наслови на списокот, далеку од тоа, но на крајот се акумулираме дома а важна колекција на книги што треба да се организирате на некој начин.

Имајте библиотека во кој да можат да ги постават сите е сон на многумина. Реалноста, сепак, не принудува да ги дистрибуираме во различни простории. И покрај тоа одржувајте ред во нашата колекција Тоа е можно со примена на една од петте формули што ги предлагаме денес. Да започнеме?

Книгите обично зафаќаат релевантни простори во нашите домови, поради што за многумина е толку важно што начинот на нивно организирање одговара на практичните и естетските критериуми. Придружувањето на двајцата е тешко, но не и невозможно. Кој метод и да изберете да го направите, ова е нашата прва препорака: резервирајте полица во А. склопот на место за ново пристигнатите книги, оние што не сте ги прочитале.

Книжарница

По пол

Кога се консумираат различни жанрови во едно домаќинство (есеи, фантастика, биографии, мемоари, театар, поезија), организирањето книги според овој критериум е секогаш практичен избор. Откако ќе се класифицираат по жанр, покрај тоа, ако бројот на томови е дарежлив, секогаш можете да прибегнете подоцна за да ги организирате по азбучен ред или уреднички ред. Два начина да ги организирате со соодветните предности и недостатоци.

По азбучен ред

Подредувањето на библиотеката по азбучен ред е сепак еден од најпопуларните избори. Дали главно читате фантастика? Ако има доминантен жанр во вашата колекција книги, ова можете да го организирате во главната книжарница земајќи го предвид иницијалот на презимето на авторите. Така можете лесно да ги лоцирате книгите на вашиот омилен автор.

Дали ви е тешко да ги запомните насловите и авторите на делата што ги прочитавте? Ако, како мене, два месеци откако ги прочитавте, ви е тешко дури и да се сетите на расправијата, ова можеби не е најдобриот метод за вас. Во вашиот случај и во моето, повеќе визуелен метод може да биде попрактичен.

Различни начини за организирање на вашата колекција книги

Од издавачи

Ако не се сеќавате на наслови или автори, но ако не се сеќавате на естетските карактеристики на книгата како што се дебелината, бојата на 'рбетот или капакот, повеќе визуелни методи на организација можат да бидат од голема помош. Подредувањето по издавач, на пример, може да ви помогне брзо да пронајдете книга.

Во повеќето случаи, лесно е да се идентификува на кој издавач му припаѓа книга само со гледање на 'рбетот. Тоа е многу карактеристично, на пример, црвената боја на колекциите на Periférica. Исто така, портокаловите или црвените ленти на црниот рбет на издавачката куќа „Акантиладо“ или логото на колекцијата „Анаграма“.

Овој метод, покрај тоа што е практичен, ни овозможува да ја организираме библиотеката на таков начин што книгите со слични карактеристики остануваат заедно. Практика што ни нуди а поуреден и поатрактивен погледгенерално од нашата библиотека.

Според боите

Метод со многу присуство во моментов на Инстаграм, мрежа во која се чини дека сè е визуелно згрижена, е да ги организира книгите по боја. Практично? Ако, како мене, имате непостојана меморија, тоа може да биде сè додека колекцијата книги е релативно мала.

Не можеме да игнорираме дека книгите со црно-бели боцки се мнозинство. Вистина е дека има се повеќе издавачи, главно нови и / или независни, кои се обложуваат на боја, но ретко е да се најдат, на пример, книги со виолетова или зелена слуз, за ​​да се наведат неколку примери. Значи, ако погледот на вашата книжарница ќе биде убава, но веројатно неурамнотежена и нема да има многу што да направите во врска со тоа.

Колекции на книги организирани по боја

За сочувство

Дали ви се допадна книгата? Дали би му препорачале на некого? Чувството што го има некој за одредено читање колку треба да го вратите во библиотеката, може да стане валиден метод на класификација како и претходните. Зошто да не ги организирате своите книги во три категории? Оние што ви се допаднаа или чие читање ве обележа од една страна. Од друга страна, оние во кои сте уживале, но би им ги препорачале само на одредени луѓе. И, конечно, оние што не сте ги сакале и кои веројатно ќе ги продадете или дадете на некој што може да ужива во нив.

Дали користите некои критериуми за организирање на вашата колекција книги?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.