5 митови и куриозитети за бременоста

митови за бременоста

Постојат безброј митови и куриозитети околу бременоста, што не е изненадувачки со оглед на мистичноста што го опкружува. Создавањето живот од клетките е нешто магично и сè што се случува во текот на гестациските недели е уште повеќе. Иако навистина не е магија, тоа е последица на совршената машинерија која е човечкото тело, конкретно и во овој случај телото на жената.

Во текот на бременоста се случуваат различни промени кои може да се сметаат за нормални, бидејќи се попознати. Но, други се куриозитети кои никогаш не престануваат да воодушевуваат. Некои се дури и митови дека не е јасно од каде доаѓаат, но тие се таму и ја придружуваат бременоста. Легенди кои се споделуваат меѓу генерациите и заедниците, достигнувајќи надвор од границите и медицинскиот напредок.

митови за бременоста

Митовите за бременоста се пренесуваат меѓу генерации, се трансформираат и на крајот стануваат нешто реално, само затоа што некој еднаш рекол дека е така. Во некои случаи тоа се реални прашања, со медицинско објаснување. Но, во многу други случаи тие не се ништо повеќе од приказни кои со текот на времето станаа нешто што не е добро познато од каде доаѓа. Ова се некои од тие митови и куриозитети на бременоста.

Стапалата растат за бремени жени

стапалата на трудницата

Иако повеќето жени би сакале тоа да биде мит, реалноста е дека во овој случај тоа е вистина. За време на бременоста, лигаментите стануваат пофлексибилни и поради оваа причина стапалото може да расте, достигнувајќи до една големина. Во многу случаи, стапалото се враќа во својата големина по бременоста, но нормално е да се задржи новата големина штом се случи тоа.

Според обликот на цревата може да се знае полот на бебето

Ова е еден од оние лажни митови на кои му недостасуваат научни докази. Обликот на цревата е поврзан со физичката форма на самата трудница. тонусот на мускулите, матката и обликот на вашиот скелет. Ова нема врска со тоа дали бебето е машко или девојче, па не може да се погоди полот само со набљудување дали стомакот е заоблен или зашилен.

Бременоста може да доведе до зголемена миопија

Повторно многу реална љубопитност која погодува многу трудници. Поради хормонални промени, може да претрпите мала загуба на видот, која во повеќето случаи е привремена. Меѓутоа, за време на оваа визуелна тешкотија тие можат да ја зголемат диоптријата на миопија, нешто неповратно. Затоа, доколку сте заинтересирани да направите рефрактивна хирургија, препорачливо е да ги земете предвид можните идни бремености.

Мора да јадете за двајца

Диета во бременост

А ова е нешто што освен што е лажно, може да биде многу штетно за здравјето на трудницата. Постарите жени се тие кои ги поттикнуваат младите трудници да јадат повеќе, поточно за двајца. Но, не се залажувајте, на вашето тело му треба само мало зголемување на калориите како што напредува бременоста. Во никој случај не смеете да јадете двојно, напротив треба максимално да се грижите за исхраната во бременоста.

Дали имате многу металоиди? Тоа е затоа што бебето ќе се роди со многу влакна

Уште еден лажен мит кој има повеќе врска со физичките промени на трудницата, отколку со физиономијата на бебето. Зошто косата нема никаква врска со киселоста, ако не и самата бременост, поместувањето на органите како последица на растот на плодот, хормоналните промени кои влијаат на pH вредноста на жената и тешкотиите во варењето.

Сигурно во некоја прилика сте слушнале за некои од овие митови, па дури и сте помислиле дека се точни, можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете дека тие воопшто не се реални. Сепак, иако е во ред и важно е да се знае што е вистина, а што не, во бременоста никогаш не боли да се верува дека сè е по малку магично. Зошто женското тело е способно да создава живот, да дава живот и да храни со сопственото тело. Ако тоа не е магија, што е?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.