5 книжевни вести за осаменоста

 

Литературни вести: Островот на измама

Есента е сезона која ве повикува да читате. По напорниот социјален живот летото и летаргијата предизвикана од високите температури, читателите сметаат дека есента е идеално време да се потопиме во поинтимни и меланхолични читања. И да, издавачите во тоа време се враќаат на вообичаената рутина, а со нив и книжевните вести.

Навигација во каталози на издавачи, Собравме пет книжевни новитети во кои нејзините ликови, од различни причини, живеат период на осаменост. Читања за кои веруваме дека се многу соодветни за овој период од годината и кои се објавени или ќе бидат објавени во текот на овој месец септември.

Островот на измама

 • Автор: Паулина Флорес
 • Издавач: Сеикс Барал

По напуштањето на работата што ја мразите, Марсела бега од својот живот во Сантијаго де Чиле за да го посети својот татко во Пунта Аренас, во Патагонија. Таму открива дека Мигел, со кого има сложени односи, крие млад Кореец, кој бил спасен од група рибари на море. Изолиран зад wallид на тишина и трауматична приказна, Ли е мистерија за откривање, преживеан во кој и двајцата се свртуваат за да избегнат решавање на сопствените разлики.

Инспирирани од вистински случаи на ориентални морнари кои го доведоа својот живот во опасност скокајќи од фабричките бродови што пловат низ теснецот Магелан, Островот на измама ја раскажува приказната за тројца бегалци кои бараат засолниште да не се откажат. Осврнувајќи се на моменталната состојба на експлоатација на морињата и незамисливите услови за работа во XXI век, романот ја преминува границата на реалноста за да стигне до нов брег, оној во кој осаменоста, грешките и очајот с still уште можат да станат авантура.

Напишано со филмски ритам Наследничка на корејската кинематографија, колку и поетска и насилна, Исла Децепјон е долгоочекуваниот прв роман на Паулина Флорес, добитник на наградата Роберто Болањо, избран од Гранта како еден од најдобрите наратори на шпански јазик и чија прва книга „Qué срам“ , беше едногласно пофалена од критичарите и преведена на меѓународно ниво.

Есен квартет

 • Автор: Барбара пим
 • Издавач: Gatopardo ediciones

Есен квартет

Барбара Пим напиша Есенски квартет без многу надеж дека ќе го види светлото на денот. Не беше објавено долго време, имајќи ги предвид неговите уредници дека е закотвено во обичај што го јаделе молци и малку. Откако поетот Филип Ларкин и критичарот Лорд Дејвид Сесил ја потврдија својата вредност, Пим најде издавач за оваа книга, што се покажа дека е Финалист на Букеровата награда во 1977 година и ја запиша како една од најчитаните и најомилените англиски автори на XNUMX век.

Протагонистите на овој роман работат во иста канцеларија и се соочуваат со есента на својот живот заглавена во осаменост. Лети ќе се пензионира без да најде loveубов. Марсија има ексцентричен и виткан карактер, квалитети што се нагласени откако направи мастектомија. Едвин е вдовец опседнат со посета на верски церемонии, а Норман мизантроп многу посветен на сарказмот. Сите тие живеат суспендирани меѓу нивните спомени за војната, сегашност што не ја разбираат - Лондон на рокенролот и мини здолниште - и мрачна иднина. Меѓутоа, сите упорно бараат да се најде надеж во општество што им го завртува грбот или се сожалува.

Сола

 • Автор: Карлота Гурт
 • Издавач: Книги за астероиди
 • Датум на објавување: 13 година

Сола

Меи, четириесет и двегодишна жена Потопена во апатичен брак и која штотуку е отпуштена од работа, таа одлучува да се засолни во куќата каде што пораснала, мала фарма среде шума. Таму ќе се обиде да го напише романот што ја прогонува со години додека се соочува со нејзиното минато, несоодветна сегашност и идна залута.

Овој роман е хроника на бунт, приказната за непокајаната осаменост раскажано во интригантно одбројување од 185 дена. Што е осаменост? Објективна реалност или состојба на умот, благослов или осуда? Единствено сигурно е дека никогаш не излегувате од самотија неповредени.

Womanена и две мачки

 • Автор: Ајанта Барили
 • Издавач: Уредувачка планета
 • Датум на објавување: 22 година

Womanена и две мачки
Главниот лик, препис на самата авторка, раскажува и раскажува период на осаменост, обележана со сентиментален прекин и заминување на нејзините деца, секој на дестинација што не може да ја посети.

Во текот на овие месеци, придружувана само од нејзините две мачки, пишувањето ќе стане единствениот чин на отпор можно во услови на неволја. Е ги разгледа клучните моменти од нејзиното постоење, гледани од задолжително различна перспектива, во кои жената - која исто така е ќерка, мајка и verубовница - ќе стане лажго.

Непослушноста ќе биде светлината што ќе го осветли вашиот пат.

Осаменоста

 • Автор: Виктор Катало
 • Издавач: Троталиброс
 • Датум на објавување: 29 година

Книжевни вести: Соледад
„Неговата осаменост се згусна и замрзна околу неговата душа како поларна глеба.

Мила, неодамна во брак со Матијас, човек што тој едвај го познава го напушта својот дом за да го следи во далечната испосница качена на солидна планина. По пристигнувањето, тој ќе се сретне со Гајета, зрел, насмеан и мудар овчар и Енима, злобна ловокрадка. Таа сурова осаменост и суштествата што ја населуваат ја водат Мила да започне внатрешно патување без враќање.

Осаменост, ремек -дело на каталонски букви, Објавено на почетокот на XNUMX век, продолжува да биде огромно валидно и по содржина и по форма. Оттука и потребата за овој превод, каде што поетесата и преведувачка Никол д'Амонвил Алегриа скрупулозно го преведува на шпански екстремното богатство, кондензација и поезија секогаш присутни во прозата на Катерина Алберт.

Очигледно не сме прочитале ниедна од овие литературни вести иако имаме, особено, две од нив на нашите патишта. Што е со тебе? Која од овие литературни новитети најмногу ви го привлекува вниманието? Дали сакате да читате приказни како овие или претпочитате мистериозни читања или друг полесен и поладен?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.