5 книги за феминизмот објавени во минатата година

Книги за феминизмот објавени минатата година

Секој месец во Безиа собираме некои литературни вести за да можете сите да ја пронајдете онаа што ве прави да уживате во задоволството од читање. Бидејќи за оние од нас кои секогаш имаат книга во рака, читањето е задоволство, дури и кога читањето е непријатно. Затоа што иако е непријатно постојат работи што се неопходни и гласови што се интересни за слушање. И не се сомневаме дека овие пет книги за феминизмот ќе припаѓаат на таа група.

Феминизам Краток вовед во политичка идеологија

 • Автори: Janeејн Менсбриџ и Сузан М. Окин
 • Издавач: Страна Индомита

Во овој том, двајца од најистакнатите научници за феминизам ги сумираат делата што и двајцата ги објавија на оваа тема и прегледајте ги придонесите на различните феминистички мислители и струи. Водени од умереност и вредносна неутралност, кои се крајно неопходни денес на ова поле и во многу други, авторите ни ги покажуваат заедничките точки и поделбите на различните феминизми и ја расветлуваат политичката идеологија што зазема огромна улога. јавната сфера.

Vивописен феминизам

 • Автор: Ана Рекена
 • Издавач: Рока

Последните неколку години беа кршење на тишината: низ целиот свет илјадници жени ги споделија своите искуства на насилство и сексуално вознемирување. Но, тој говор, неопходен, мора да биде придружуван од друг: оној на задоволството на жените. Соочен со сексуален терор, феминизмот ја става желбата на маса, сексуална автономија, правото на жените да бидат предмети на секс и задоволство, а не само предмети. Патот не е лесен: сексуалноста е едно од оружјата на патријархатот за да се дисциплинираат жените.

Поради оваа причина, сега повеќе од кога било, треба да консолидираме феминистичка приказна што ни овозможува да се бориме против стереотипите што сè уште нè оптеретуваат, да ја обновиме желбата и начинот на кој ги поврзуваме и да го освоиме правото на задоволство. Можеби затоа сексуалната играчка како „Задоволителот“ предизвикува сензација и им помага на жените да го скршат табуто за мастурбација. Но, мора да зборуваме и за другата страна: во многу прилики кога жените го користат своето право на желба да наидат на машко непријателство. Дух, презир, неоправдано чекање, одмазда, незадоволство или секс без трошка грижа се некои од реакциите што ги наоѓаме. Што се смени тогаш? И што можеме да сториме?

Книги за феминизмот

Исламски феминизми

 • Автори: Асма Ламрабет, Сирин Адлби Сибаи, Сара Салем, Захра Али, Мајра Соледад Валчарсел и Ванеса Алехандра Ривера де ла Фуенте
 • Издавач: Белатера

Исламскиот феминизам е а движење за регенерација, духовно и политичко, што се раѓа од враќањето кон изворите на исламот, во градењето на денешните плурални општества. За разлика од она што Западот и неговите моќ, во својата експанзивна, колонијална и империјалистичка манија сакаа да го покажат, исламот ја признава родовата еднаквост. Исламскиот феминизам се заснова на толкувањето на Куранот, истакнувајќи го социјалното и политичкото потекло на дискриминацијата врз жените, засновано врз патријархалното толкување на светата книга на исламот.

Во оваа смисла, тоа е движење што ја оправдува улогата на жените, засновано врз принципот на паритет во однос на мажите, присутно во нивната вистинска религиозна традиција. Нивниот аргумент е дека исламот се толкува со векови на патријархален и мазогинистички начин, со што се искривува неговата духовна порака. Оваа манипулација се обидува да ги продлабочи разликите, покрај тоа што ја држи жената надвор од а еднакво учество во сите области на муслиманското општество.

Се борат борбени жени

 • Автор: Каталина Руиз-Наваро
 • Издавач: Гријалбо

Во оваа книга, Каталина Руиз-Наваро, еден од најистакнатите гласови на ова движење во Латинска Америка, патува, од длабоко искрено и акутно сведоштво, пат кој се однесува на телото, моќта, насилството, сексот, активистичката борба и loveубовта. За возврат, единаесет хероини, вклучувајќи ги Марија Кано, Флора Тристан, Хермила Галиндо и Виолета Пара, убаво портретирани од Луиза Кастеланос, го креваат својот глас и покажуваат дека е потребно разговор за феминизми, важно е, тоа е отпор.

Овој прирачник на латиноамериканскиот поп феминизам е читање што придвижува, пречи, поставува прашања; е дефинитивен водич за секој што сака да зборува за тоа што значи да се биде жена во светот.

Гледајте како феминистка

 • Автор: Новедита менон
 • Издавач: Консони

Инцизивно, еклектично и политички ангажирано, гледањето како феминистка е смела и широко распространета книга. За писателката Ниведита Менон, феминизмот не е за конечен триумф над патријархатот, туку за а постепена трансформација на социјалната сфера одлучувачки за старите структури и идеи да се менуваат засекогаш.

Оваа книга го оправдува светот преку феминистичка леќа, помеѓу конкретното искуство на доминација над жените во Индија и големите предизвици на глобалниот феминизам. Од обвинувањата за сексуално вознемирување против меѓународно познати фигури до предизвикот што политиката на кастите го претставува за феминизмот, од забраната на превезот во Франција до обидот да се наметне здолништето на играчите како задолжителна облека на меѓународните натпревари во бадминтон, од квир политика до домашни синдикати на работниците во кампањата „Пинк Чади“, Менон Вешто ги покажува начините на кои феминизмот дефинитивно ги комплицира и менува сите полиња на современото општество.

Дали прочитавте некој од нив? Уживав во исламските феминизми пред неколку месеци и имам уште една од книгите за феминизмот на оваа листа во моите раце. Затоа што секогаш е интересно да се сретнат гласови од различни делови на светот и од култури толку различни од нашите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.