5 идеи за вечера за да спиете подобро

Што да вечераме за да спиеме подобро

Со овие идеи за вечера да спиете подобро, конечно ќе добиете мирен и здрав сон. Бидејќи е докажано дека лошо спиењето дебелее, влијае на вашето расположение, предизвикува депресија и емоционални нарушувања. Не заборавајќи дека лошо спиење е тесно поврзано со патологии како што се дијабетес, хипертензија или срцеви проблеми, Меѓу другите.

Она што го јадете навечер директно влијае на вашиот одмор, па затоа е многу важно добро да изберете храна што ја јадете за време на вечера. Не е важно само да се намали количината на храна, или вечерајте неколку часа пред да заспиете. Исто така, треба да обрнете внимание на тоа што ќе изберете за вечера, бидејќи правилна вечера може ви помогне да спиете подобро.

Храна што ви помага да спиете подобро

Јајца за вечера

Некои видови храна не се препорачуваат ноќе, како на пример оние што содржат стимуланси или премногу масна, бидејќи го отежнуваат варењето на храната. На ист начин, постојат намирници кои, поради нивните компоненти, се идеално за вечера затоа што тие ви помагаат да спиете подобро. Овие се совршени јадења за јадење навечер.

 • Јајцето: Една од компонентите на јајцата е триптофан, смирувачка супстанца што го промовира спиењето.
 • Млеко: Магнезиум, витамин Б6 или триптофан, се супстанции природно присутни во млекото. Сите се совршено да се пие ноќе затоа што тие се смирувачки.
 • Сина риба: Придобивките од мрсната риба се многубројни за нејзините многу здрави хранливи материи, како што се омега3 масните киселини. Но, покрај тоа, овој вид риба содржи селен, кој помага да се намали стресот, гореспоменатиот триптофан и селен. Овие супстанции ослободуваат мелатонин, намалувајќи ја возбудата и промовирајќи го спиењето.
 • Бананите: Бананата содржи многу од веќе споменатите супстанции, како на пр магнезиум, триптофан, селен или витамин Б6.
 • Посно месо: Овој вид месо е најпрепорачливо да се зема навечер. Прво затоа што е малку маснотии и полесно се вари, но и затоа што содржи железо, цинк и витамин Б6, меѓу другото.

Вечери за подобро спиење

Лосос en papillote

За да се одморите добро, важно е да изберете лесна вечера, да изберете храна што е лесно сварлива и да избегнете прејадување пред спиење. Ако ви треба малку инспирација за возење лесни вечери со кои ќе спиеме подобро, не пропуштајте ги овие идеи.

 1. Француски омлет со зеленчук: Француски омлет полнет со зеле од спанаќ, домат од цреша и фета сирење.
 2. Пилешки гради со чипс од сладок компир: Измешајте лажица сенф со две мед, додадете мелен лук и премачкајте ги пилешките гради. Печете околу 20 до 25 минути додека не се зготви градите. Пилинг и исечете го слаткиот компир на тенки парчиња, посипете сол, бибер и малку масло. Печете околу 15 минути додека пилешкото готви.
 3. Лосос en papillote: Исечете парчиња компир на многу тенки парчиња, малку ленти од морков и праз. Подгответе лист алуминиумска фолија за да го создадете пликот на хартијата. Во основата ставете компири и зеленчук, одозгора филе лосос, прскаме половина чаша миризливо вино и ставивме парчиња лимон. Затворете го пликото многу добро, за да биде херметички и печете 20 минути.
 4. Мешани јајца: Соте парче лук исечен со девствено маслиново масло. Додадете исечени печурки и неколку коцки шунка Серано. Пукнати две јајца во иста тава и скрши со лажицата од дрво додека варат 2 до 3 минути.
 5. Модар патлиџан Миланезас: Исечете модар патлиџан на не многу дебели парчиња, ставете крупна сол одозгора 30 минути за да ја елиминирате киселоста. Исплакнете и исушете со абсорбента хартија пред да го формирате миланецот. Поминете секое парче модар патлиџан низ брашно, изматено јајце и презла. Ставете го во плех отпорен на рерна и печете 15 минути. Додадете лажица од сос од домати, варена шунка и исечено сирење. Посипете со мелен оригано и вратете се во рерна додека не се стопи сирењето.

Со овие лесни идеи за вечера, можете да имате многу хранливи, вкусни и здрави јадења пред спиење. Без да се откажам од вкусен залак, можете да уживате во подобар, лесен и мирен сон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.