5 есенски одмори: што чекате да го спакувате куферот?

Есенски одмори

Го оставивме летото зад нас, но не сакаме да избегаме и откријте нови места. Два, три или четири дена се доволни за уживање во одморите што ги предлагаме денес и кои ќе ве одведат на особено убави места во овој период од годината.

Есента го обојува пејзажот со црвеникави, окер и кафеави тонови, што ги прави нашите природни паркови да носат ново зеленило. Но, ние исто така можеме да ги преминеме границите и без да губиме премногу време на летот, да ги посетиме малите и пријатни градови каде се чувствуваме како дома. Дали сакате да знаете кои пет есенски одмори ви ги подготвивме?

Долина Базтан

Трилогијата Долина Бастан предизвика интерес во овој регион Навара каде што можете да дишете спокојство и природна изобилство. Регион во кој доминираат листопадни шуми кои се менуваат во секоја сезона, каде што исто така можете да откриете изобилство палати и фармерки со розови камени со големи балкони; средновековни манастири и мостови преку скокање реки; цели расфрлани по ливадите и ридовите ...

Долина Базтан

Петнаесет градови го сочинуваат овој совршен регион за едно од вашите есенски одмори: Ороноз-Мугаер, Араиоз, Иурита, Алмандоз, Бероета, Аниз, Зига, Лекароз, Гартзаин, Елбетеа, Аризкун, Аспилкуета, Ерацу, Амаир-Маја и Елизондо, главната град од долината. Пилингот подигнат помеѓу XVII и XIX век со Индиски пари и од соседите кои работеле во шпанскиот двор.

Базтан

Во нив ќе најдете куќи во земјоделството претворени во пријатни селски куќикаде што можете да уживате во обичаите и пријателскиот карактер на луѓето Базанти. Можете исто така да ги користите како основа за извршување на некои од најпопуларните рути или активности како што се:

 • Турнеја на шверцери трага што им се придружува на блиските пештери Урдакс, Зугарамурди и Сара
 • Земете го воодушевувачкиот поглед од Гледиште на Зига.
 • Посетете ја станицата Долмени од Изпеги или мегалитите на Ератцу-Алдуидс.
 • Прошетка по маршрута Абартан, патување од 12,60 км. сведок на древна пастирска култура што започнува од Зига.
 • Прошетајте по прекрасното шеталиште на Водопад на хророксин. Патека што води до впечатлив водопад, во место на бујна вегетација.

Сиера дел Сегура

Регионот Сиера дел Сегура крие планински масиви одделени со тесни долини и длабоки кањони изрезбани од реки и потоци. Тоа е привилегиран простор од еколошка и пејзажна гледна точка што се протега на југо-запад на провинцијата Албасете.

Сиера дел Сегура

на живописни вили што го сочинуваат, убавината на пределите што ги минува реката Мадера и природните подрачја со посебна заштита што ја сочинуваат нејзината груба географија, ја прават една од најинтересните области во целата провинција и најдобро за посета на есен.

Сиера дел Сегура

Меѓу десетиците туристички атракции, да, ќе мора да ги изберете оние кои ви се најпривлечни, како што се:

 • За посета природни области на посебна заштита како што се Chorros del Río Mundo и Cabaña de los Mojones.
 • Откријте во Риопар чудо од извор на реката Мундо.
 • Погледнете ги погледите од Гледишта на Лиетор и Летур.
 • Се восхитувам на живописното село Ајна.
 • Уживајте во Богара и Патерна во убавината на пределот пресечен од Река Мадера.

Хаедо де Техера Негра

Во Шпанија има многу места за уживање во шарените платна што ги слика есента во нашите шуми, како што е буковата шума Тежера Негра, во Провинција Гвадалахара. Палетата на бои, мов што ја покрива земјата и тишината скршена од потоците сочинуваат атмосфера слична на соништата.

Хаедо де Техера Негра

Интегрирани во природниот парк на Сиера Норте де Гвадалахара, во шумата растат и бука, пиринејски даб, шкотски бор, тис, холи и бреза. Две кружни правци Тие ви дозволуваат да го истражувате пеш: „Сенда де Каретас“ (6 км.) И „Сенда дел Робдал“ (20 км). Покрај тоа, постои и обележана кружна рута за велосипеди што стигнува до реката Зарзас.

Имате можност да пристигнете со автомобил на местото каде што започнуваат рутите. Можете да го оставите вашиот автомобил на затворен паркинг (8 км од Центарот за толкување) до кој се стигнува со помош на шумска патека. Наесен, овој паркинг се полни, затоа е потребно да се резервира однапред. Доказ дека е едно од најпопуларните есенски одмори.

Прага

Прага е главен град на Чешката Република и на сонлив боемски регион. Град кој сака да оди бавно и во кој секој агол има што да ви каже. Да се ​​изгубите на улиците на почетокот на есента е прилично искуство кога се облекува градот со одредена носталгија.

Есенски одмори: Прага

Два или три дена се доволни за да ги откриете старите улици со калдрма Стариот град, уживајте во спокојството на античкиот еврејски град и величината на Храдчани, горниот округ во Прага, влезете во една од најубавите библиотеки во светот, размислете за погледите од покривот на куќата за танцување или пробајте го варено вино за да почувствувате едно повеќе.

Окружниот дел на езерото

Обединетото Кралство е земја со големо туристичко богатство и безброј природни паркови полни со прекрасни и зелени предели како што е езерскиот округ. Тој е најголемиот од природните паркови во Велика Британија; околу осумдесет езера ја красат околината на овој национален парк лоциран на северозападот од Англија и го прогласија Светско наследство.

Окружниот дел на езерото

Можностите во овој природен парк се бесконечни. Можете да правите различни рути низ планините, да патувате по патеки што ги поврзуваат езерата, посетете еден од живописните градови во областа, правете активности на вода ... За три или четири дена ќе биде невозможно да видите сè, па ќе мора добро да го испланирате вашиот одмор и да ги изберете најрелевантните за вас од следниве посети:

 • Прошетајте по патеката до Орест Хед за извонреден поглед на езерото Виндермер.
 • Вежбајте некаков вид Акуатски спорт : едрење, кајакарство и кајак на езерото Виндермер или Дервент Вода.
 • Посетете го Амблесајд, шармантен град со калдрма полн со типични камени куќи од областа.
 • Откријте ја силата на Стокгил, водопад среде волшебна шума.
 • Размислете за околината на камен круг од Кастлериг.
 • Понесете се од атмосферата слична на соништата Езеро со путермер и истоимениот боемски град.

Дали веќе сте посетиле некое од местата што ви ги предлагаме меѓу нашите есенски одмори?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.