5 домашни маски за да ја покажете кожата на пролет

Природна маска за лице

Ако зборуваме за природните и домашните маски да се грижат за косата, сега на ред се маските да ја подобрат кожата на лицето или телото оваа пролет. Овие маските може да се применат каде што сакаме тие се многу добри во нега на кожата. Ајде да видиме како да создадеме некои од најинтересните за да имаме совршена кожа што можеме да ги носиме со пролетна облека.

на домашни маски може да се направат со сите видови состојкис Можеме да ја храниме кожата на многу начини, користејќи го она што ни го дава природата за да го подобриме нашето тело. Овие типови маски се лесни за правење и се многу практични затоа што се прават дома со малку работи и во голема мера го подобруваат лицето со неговите природни својства.

Маска за подмладување на кожата со овесна каша

Како да користите овесна каша во маска

Овесната каша е состојка која служи на многу работи. Не само што е високо хранлива храна што ни служи во многу рецепти, туку и придонесува за одлични работи на кожата. На овесната каша има одредена пилинг моќ што ја обновува кожата бидејќи во исто време се грижи за тоа и помага да се задржи влагата во неа. Можете да користите малку мед за да го измешате и да добиете најдобар ефект. Медот има способност да ја хидрира кожата и исто така се бори против проблеми како акните. Тие се две лесни за употреба состојки кои лесно се наоѓаат. Нанесете го со лесна масажа на кожата и оставете дваесет минути да се отстрани подоцна.

Маски за чувствителна кожа со алое вера

Користете алое вера на лицето

Алое вера е една од природните состојки што најмногу ќе ја користите доколку сакате да се грижите за кожата, каква и да е. Силно се препорачува за најчувствителна кожа затоа што помага хидрат, одржувајте ја кожата мека и чиста, сите во една состојка. Ја смирува кожата со црвенило, па дури можете да ја користите и како после сонце за да се грижите за кожата по изложување на сонце. Најприродната алое вера се добива од растението, сечење лисја и отстранување на гелот што го имаат внатре, но можеме лесно да го купиме во продавници со билки за да го користиме на кожата. Тоа е маска која ја смирува црвената кожа и ја хидрира.

Адстрингентно маска со лимон

Лимонска маска за мрсна кожа

Мрсна кожа ќе има проблем на вишок на себум што на крајот генерира многу повеќе нечистотии. Еден од првите чекори што мора да го направиме е да се обидеме да го регулираме себумот што се создава на кожата. Затоа маската со сок од лимон е совршена. Може да се меша со малку мед или белка од јајце, бидејќи тие се навлажнувачки, но не додаваат масло на кожата. Лимонот може да влијае на кожата ако сме изложени на сонце подоцна, па затоа е подобро да ја користите оваа маска навечер.

Маска за сува кожа со маслиново масло

Маска со маслиново масло

Маслиновото масло е редовно во нашата кујна и тоа е исто така многу хранлива состојка што може да се користи во маски за лице. Тој е многу навлажнувачки и не треба да се користи на мрсна кожа, но идеален е за посува. Ако вашата кожа е сува, можете да користите неколку лажици маслиново масло и белка од јајце за да ги измешате. Getе добиете многу повеќе хидрирана и светлосна кожа со употреба на оваа маска.

Пилинг маска со шеќер

Маска од природен шеќер

Шеќерот, покрај тоа што се користи за десерти, тоа е одличен пилиндер. Ако се мешате малку со една лажица маслиново масло, ќе имате одличен пилинг за вашата кожа. Можете да го користите само на усните или на лицето. После тоа редовно масирајте го и чистете го лицето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.