5 градови во Франција каде би сакале да живеете

Села на Франција

Франција е земја полна со шармантни катчиња. Неговите градови имаат стил и ние го сакаме Париз или Бордо, но над нив е можно најдете неверојатни француски села кои ќе ви го одземат здивот. Понекогаш треба да побегнете од градовите за да ги најдете најневеројатните места со најголема личност.

En Франција има многу убави градови, но денес ќе разговараме за пет од нив. Ако ви се допаѓаат овие видови посети, забележете ги сите, бидејќи секоја има нешто интересно да понуди. Затоа, уживајте во новите поени за гости кои треба да ги постигнете во Франција.

Рокамадур

Рокамадур

Овој град се наоѓа во одделот Лот и има многу посети, се наоѓа зад Монт Сен Мишел. Во оваа област веќе постоело човечко присуство во Горниот палеолит, бидејќи го има Куева де лас Маравиillaас, пештера со праисториски пештерски слики. Тоа е град кој успеа да го пренасочи Камино де Сантијаго и кој денес е многу туристички. Една од главните посети на овие простори е замокот, од кој можете да ги видите карпите и погледот кон остатокот од градот. Да слезеш да го видиш градот можеш одете покрај Камино де ла Круз или под подземен жичник. Во XNUMX век Порта де Сан Марсијал им отстапува место на светилиштата и прекрасниот плоштад на светилиштето. Ниту, пак, треба да ја промашите црквата Сан Амадор од XNUMX век.

Каркасон

Каркасон

Ова место, кое веќе беше населено во XNUMX век п.н.е., нуди неверојатна тврдина која никого не остава рамнодушен. Оваа средновековна тврдина која се наоѓа на југоисток ни нуди одлична атракција. Подобро е да го посетите во ниска сезона за да не се изложувате на вишок туризам. На тврдината има повеќе од три километри wallsидини со надворешен и внатрешен комплет и меѓу нив лизи, рамен терен што ја опкружува тврдината. Во тврдината има многу кули, порти како што е Нарбонската порта, која обично е влезната порта, па дури и замокот. Треба да ја видиме и базиликата Сен Назер, со некои романескна елементи, но скоро тотално готски изглед.

Конки

Концеси во Франција

Овој град се наоѓа на Камино де Сантијаго на југот на Франција. Во Конке мора да уживате во добра прошетка низ нејзините улици, гледајќи ја архитектурата на нејзините куќи, со рамки од дрво и шкрилци на покривот. Големиот споменик на градот е Романски стил Опатија на Конки во кое се издвојува портикот на конечната пресуда. Во него може да се види и Трезорскиот музеј со реликвии. Не се пропуштаат местата каде работат занаетчиите и малите продавници во селото.

Егуисхајм

Егуисхајм

Ова е се смета за најубаво село во Алзас. Има необичен кружен распоред за комерцијални цели. Оддалечено околу пет километри има гледна точка за да се цени овој облик на градот. Мора да ја посетите Rue du Rempant бидејќи тоа е улицата каде што можеме да ја видиме вистинската суштина на градската архитектура. Тука е и најфотографираната област на градот, куќата Ле Пиџоние, која се наоѓа на аголот и одделува две улици. Мора да го видиме и плоштадот Шато, најважниот плоштад во селото со прекрасната Фонтана де Сент Леон во центарот.

Сент Пол-де-Венс

Свети Пол де Венс

Ова е уште еден од оние шармантни градови кои не треба да ги пропуштате. Ако влезете преку Rue Grande го наоѓате Плас де ла Гранде Фонтен кој беше стариот плоштад на пазарот. Зад него е плоштадот Црква, со црквата на преображението на Свети Павле. Во јужната област има гледна точка лоцирана над гробиштата, местото што нуди најдобар поглед на целиот град.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.