5 високи затворени растенија за украсување на аглите на вашиот дом

Високи затворени растенија

Растенијата внесуваат живот во нашите домови. Некои исто така придонесуваат за прочистете го воздухот и намалување на нивото на СО2, ксилен, толуен или формалдехид, меѓу другите соединенија, така што нивното вклучување во декорацијата на различните простории е секогаш одлична алтернатива.

Високи домашни растенија тие изгледаат особено добро на аглите на дневните соби, кујните и спалните соби. Поставени во големо тенџере, тие брзо ќе ја трансформираат просторијата, обезбедувајќи структура и вертикалност на избраниот агол. И, ако тие се уште се мали, само ќе мора да ги подигнете, смирувајќи ги на столче или во саден сад со нозе за да го постигнете истиот ефект. Но, за какви растенија станува збор?

Арека

Арека е висока фабрика која ќе изгледа особено добро во најсветлите агли на вашиот дом. Со елегантно лежиште, ова тропско растение успева да му даде егзотичен шмек на секој ентериер благодарение на нејзините лисја, слични на оние од палма. Исто така е една од растенијата што го прочистува воздухот, така што вклучувањето во декорацијата дава повеќе придобивки.

 

Затворени палми

За да може Арека да се развива правилно, треба да се стави на светло место, но никогаш на полно сонце, така што нејзините лисја не изгорат. Простор во близина на прозорец со светлосни завеси преку кој добива филтрирана светлина би бил идеален. Како тропско растение, тоа исто така ќе бара а висока влажност. Покрај тоа што ќе ја полеваме обилно, така што подлогата ќе остане малку влажна (но не и полна со вода), ќе мора да ги прскаме и неговите лисја, особено во текот на летните месеци.

Dracaena

Драцената е уште еден вообичаен род на растенијата во внатрешната декорација. Општо земено, тие се впечатливи растенија за нивните долги стебла и зелени лисја кои се појавуваат во форма на палма и им даваат скулптурен воздух. Карактеристика што ќе ви овозможи да ги чувате чаршафите далеку од мачки и кучиња, за кои можат да бидат токсични. Малку барајќи, потребно е, сепак, да знаете некои клучеви за да можете да уживате во тоа во најдобри услови.

Dracaena

Како Арека ла Драцена, која бидејќи е ова растение за прочистување, за да се развие, ќе и треба обилно светло. Што се однесува до наводнувањето, ова веројатно ќе биде слабата точка на ова. Поплавата обвинува многу, затоа идеално е да не се напои додека подлогата не се исуши. За возврат, тоа ќе биде многу корисно во сува клима или загреани простори за да се обезбеди влажност, прскање или ставање овлажнител во близина.

Фикус

Ficus се род на растенијата од семејството Moraceae со бројни сорти. Во нашите домови, најпопуларните се Сорти Лирата и Еластика. Првиот привлекува внимание поради лисјата во форма на лира, слични на оние од смокви. Вториот, покрај длабоката зелена боја на нејзините лисја.

Фикус Лирата и Фикус Еластика

На Ficus не им треба многу грижа и можат да достигнат голема големина со оглед на нивната долговечност. Тие бараат добра количина на дифузна и индиректна светлина. Особено не бара при наводнување, всушност, се претпочита да биде кратко. Почекајте подлогата да се исуши помеѓу наводнување. Што се однесува до нејзините лисја, тоа ќе биде потребно исчистете ги од време на време со влажна крпа, за да се отстрани така слојот прашина што обично се таложи на нив.

Монстера

Ла Монстера е благодарение на нејзината големи, отворени, светло зелени лисја една од најбујните егзотични растенија во затворено. Совршено растение да ја претворите вашата дневна соба или спална соба во тропска џунгла се додека немате curубопитни кучиња или мачки, бидејќи и нејзините лисја и корените и стеблата се исклучително токсични.

Вкусна монстера

Мостерата е а алпинистичко растение со спектакуларен развој дека тутор или поддршка ќе бара од вас откако ќе бидете возрасни со цел да продолжите да се развивате правилно без да ја поседувате просторијата. Што се однесува до нејзината грижа, тоа е растение кое не бара барање. Не му треба многу светло - но нема да расте во просторија без слабо осветлен прозорец - и не му треба големо наводнување. Всушност, тоа не толерира блокирање на вода. Неопходно е да почекате додека подлогата не се исуши целосно пред повторно да се напои.

Мостерата, како и сите тропски растенија воопшто, цениме влажна средина. Исто така, да ги исчистат лисјата; Во текот на летото и спорадично, можеби дури и би сакале да се бањате со телефонот за туширање во „нежен“ режим.

Strelitzia nicolai

Стрелиција Николај е уште една од последните високи растенија во затворено во нашиот избор; може да достигне 8 метри во висина. Стилизирана, со големи лисја долги до 3 метри, бели сепали со црвеникави нијанси и темно сини или бургундски ливчиња - кои тешко се гледаат во затворени простории - тоа е растение кое не останува незабележано.

Стрелиција

По потекло од Јужна Африка, потребни се топли температури и осветлен простор, далеку од директното попладневно сонце.  Длабока жардиниера Со добра дренажа и лабава и влажна подлога, тие ќе обезбедат се што е потребно за развој. Да се ​​чека додека горната половина на подлогата не се исуши на вода повторно е клучно за вишокот вода да не го оштети ризомот. Исто така, ќе ги поздравувате спрејовите за вода во текот на целата година, особено важни во зима кога ќе се вклучи грејачот.

Контролирајте ја големината на растението тоа е обично клучно за уживање во него многу години. Додека е мал, можеме да придонесеме за неговиот раст со пресадување во поголема саксија. Меѓутоа, ако тие се чуваат во ист сад кога ќе достигнат дарежлива висина, тоа ќе го забави и запре нивниот раст.

Покрај препорачаната грижа за секоја од високите растенија во затворено, нивното ѓубриво ќе биде важно во текот на сезоната на растење, од пролет до есен. Само тогаш ќе ги добијат потребните хранливи материи за да продолжат со развојот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.