4 филмови базирани на вистински настани што мора да ги видите на Филмин

Филмови во Филмин базирани на вистински настани

Неодамнешното додавање на „Одговорно дете“ во каталогот на Филмин нè натера да бараме други филмови кои, како и со овој драматичен трилер на ББЦ, беа засновано врз реалниот живот и тие ќе стигнеа до каталогот на стриминг платформата во последните месеци.

Бевме изненадени од бројот на филмови базирани на вистински настани што ги најдовме. Но, не можевме да ви ги донесеме сите, затоа зедовме четири. Четири приказни што добиле а добра белешка од корисниците тие веќе ги виделе. Со кој сакате да започнете?

Мофи

 • Режија: Оливер Херманус
 • Улоги: Каи Лук Браммер, Рајан де Вилиерс, Хилтон Пелсер, Шон Чад Смит

Наречен „ремек-дело“ од престижната публикација „Вариети“, „Мофи“ е новиот филм од продуцентите на „Ида“, добитник на Оскар. Презентиран на последното издание на Филмскиот фестивал во Венеција, новиот филм на Оливер Херманус е врз основа на мемоарите на Андре Карл ван дер Мерве, добро познат автор кој го раскажува своето искуство како регрут во воената служба во Јужна Африка во раните 80-ти, среде Апартхејд и бил хомосексуалец.

Граничната војна помеѓу Југозападна Африка (денешна Намибија) и Ангола доведе многу млади и бели јужноафриканци да се борат во пограничната област. „Мофи“ нè приближува до приказната за 18-годишник кој се запишува во армијата каде што е подложен на брутална обука и каде се чувствува, од неговото прикривање, најсуровите форми на расизам, бруталност и хомофобија. Исто така, илустрира како воената служба ја всади идеологијата на надмоќ на белите и расна нетолеранција стотици илјади млади луѓе, едвај осумнаесет години. Исто така, потребата да се елиминира хомосексуалноста од јужноафриканското општество.

Невидливите

 • Насока: Луис-Julулиен Петит
 • Улоги: Одри Лами, Корин Масиеро, Ноеми Лвовски, Дебора Лукумуена, Сара Суко, Пабло Поли, Квентин Фор

Француската комедија со најголема заработка на годината е вистинската приказна за а група социјални работници дека, пред затворањето на нивниот општински центар, тие организирале да продолжат со борбите.

По одлука на општината, социјалниот центар за жени бездомници, „l'Envol“, е пред затворање. На само три месеци до реинтеграција во општеството на жените за кои се грижат, социјалните работници прават се што можат: влечење контакти, кажување полувистини, па дури и отворени лаги ... Отсега па натаму, сè оди! Тие го заслужуваат тоа.

помошникот

 • Насока: Кити Грин
 • Улоги: iaулија Гарнер, Метју Мекфадиен, Дагмара Доминчик, Кристин Фрозет, Мекензи Ли, Julулијана Канфилд, Ноа Робинс, Александар Чаплин

Дефинитивниот трилер за мене премногу. Од сугестивен стил и сместена во оф-теренот за да го направи невидлив нејзиниот предмет на студии, режисерката Кити Грин ги истражува канализациите на случајот Харви Вајнштајн преку фигурата на дискретен асистент за производство, кој почнува да ги прави своите први чекори во индустријата. Со огромна стилска трезвеност, „Асистентот“ е храбар и итен гест на кинематографска поетска правда што го воодушеви Санденс и веќе беше прогласен за еден од најдобрите филмови за 2020 година од престижните медиуми како ИндиВаир или Би-Би-Си.

Janeејн (iaулија Гарнер) е неодамна дипломирана колеџ и амбициозен продуцент на филмови, која привлекува навидум идеална работа како асистент на моќен извршен директор на индустријата за забава. Нејзиниот ден е многу сличен на оној на која било друга домаќинка: правење кафе, менување хартија во копир, нарачување ручек, организирање патувања, примање телефонски пораки итн. Но, додека Janeејн ја обиколува својата секојдневна рутина, таа станува сè посвесна за злоупотребата што подмолно го обојува секој аспект од нејзиниот работен ден, акумулација на деградации против кои Janeејн одлучува да заземе став, можеби само за да ја открие вистинската длабочина на системот што го има на располагање. оној во кој таа влезе.

Виновно дете

 • Режисер: Ник Холт
 • Улоги: Били Барат, Jamesејмс Тарпеј, Мишел Ферли, Том Бурк, Нил Бери

Добитник на Еми наградите за најдобар филм и најдобра актерка. Драматичен трилер инспириран од вистински случај кога а 12-годишно момче беше обвинето за убиство.

Дванаесетгодишниот Реј, едвај тинејџер, мора да се соочи со целата бес на британскиот правен систем кога е обвинет за убиство, без вистински да ги разбере причините за тоа. Дали детето може да изврши кривично дело возрасно лице?

По читањето на синопсите на овие филмови базирани на вистински настани, кој сакате да го видите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.