4 одмори во Шпанија за зимските месеци

Излетувања низ Шпанија

Има толку многу градови и градови во Шпанија Вреди да се посети во зима што решивме да се ограничиме на нашите граници за да предложиме четири бегства. Мечевите во кои можете да уживате како семејство и кои ќе ви овозможат да се исклучите од вашата рутина за викенд. Искористете го студот!

Гренада

Гранада нуди бројни планови во овој период од годината. Тоа е идеален град за уживање во продолжен викенд со семејството и задоволување на сите негови членови. На архитектонски чуда Гранада е една од нејзините најголеми барања.

Алхамбра мора да се види, но исто така ќе се изненадите: Кармен де лос Мартирес, градба составена од палата и големи градини; ѕидовите и населбата Албаицин, микроб на сегашниот град; и палати како Кордова и Дар Ал-Хора.

Гренада

Сиера Невада е на камен од градот и има еден од скијачки центри најдобро опремени во цела Шпанија. Станицата исто така нуди подеднакво забавни алтернативи за нескијачи или деца во рекреативниот парк Мирло Бланко лоциран во Прадолано. Можете да лизгате на мраз, да скокате по снежните тобогани, да лизгате на санки или пневматски крофна и да вежбате скијање велосипед, меѓу другите активности.

Педраза (Сеговија)

Педраза е еден од најубавите средновековни градови во Шпанија. Се наоѓа во провинцијата Сеговија, нешто помалку од два часа со автомобил од Мадрид, што го прави одлична дестинација за викенд. Декларирана Споменички комплекс во 1951 година, оваа вила има што да понуди. Прошетајте низ нејзините улици и откријте го затворот на вилата, интегриран во нејзините ѕидови; Замокот Педраза, во сопственост на Фондацијата на Музејот за сликање Игнасио Зулоага; црквата Сан Хуан Баутиста со романескно потекло; А Плаза Мајор, еден од неговите најголеми накит, опкружен со палати и дворци кои датираат од XNUMX и XNUMX век со импозантни фасади и елегантни грбови, е неизбежен.

Педраза

Покрај тоа, фасадите на улиците кои ќе се сретнат со замокот кријат топли гостилници каде што е традиционално да се јаде цицалче или јагнешко печено во фурна на дрва. Подоцна и за да понесете, можете да купите некои од нивните типични слатки како што се Сеговски панч, соплилос, мантекадо и бадемови плочки.

Ла Риоха Алавеса

Уште едно од патувањата низ Шпанија не носи во Ла Риоха Алавеса, репер во винскиот туризам. Мали семејни винарии и големи авангардни згради како оној на Маркес де Рискал (дизајниран од самиот Френк Гери) тие го делат центарот на вниманието во регион каде што е лесно враќањето на смиреноста.

Ла Риоха Алавеса

Прошетајте низ лозјата и посетете ги нивните монументални села полни со шарм Изгледа како одличен план за уживање без брзање. Задолжително посетете ја Лабраза со нејзиниот ѕид населен уште од средниот век, средновековниот град Лагардија, заштитениот биотоп Лагунас де Лагардија и историскиот центар Ла Бастида. И уживајте во неговата понуда на ресторани која се движи од традиционални ресторани до дизајн на места со креативна гастрономија.

Баикс Емпорда (Жирона)

Baix Empordà, нуди спектакуларни правци со автомобил што нè носат од средновековен ентериер до плажата Калела де Палафругел. Ператалада и Палс се шармантни средновековни градови чија посета е секогаш пријатна. На неколку минути од Ператалада, Museu d'Arqueologia de Catalunya-Ullastret ви овозможува да ги посетите остатоците од иберискиот град Уластрет, најголемиот во Каталонија.

Baix Empordà

Регионот е богати со природни простори благодарение на биодиверзитетот што го нудат природните паркови како што се Illes Medes и масивите Montgrí и Les Gavarres. Ќе најдете бројни правци пешки низ овие места, но можете да патувате и со дел од Медитеранската патека GR-92 или зелениот пат Рута дел Карилет Жирона-Сант Фелиу де Гуиксол со велосипед.

Постојат четири бегства низ Шпанија кои се атрактивни во секое време од годината, но тоа за своето наследство и шарм тие се совршени за овој период од годината. Покрај тоа, повеќето од нив ви нудат не само еден предлог, туку неколку, па меѓу нив сигурно ќе најдете соодветна алтернатива за вас. Дали ви требаат повеќе идеи? И


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.