4 здрави ручеци кои треба да ги однесете на работа

Обложувајте се на здрави ручеци кои ќе ги однесете на работа

Дали поминуваат многу часови од појадувањето до јадењето? Дали сте гладни среде утро? Донесувањето мал ручек на работа може да стави крај на оваа ситуација и оние импровизирани ручеци во барот. Нивната подготовка нема да ве чини многу време или многу труд, па немате изговор да се обложувате на здрави ручеци како оние што ги предлагаме денес.

Храната игра многу важна улога во нашето здравје, затоа во Bezzia сакаме да споделуваме алатки за создавање здраво мени. Неодамна зборувавме за хранливата пирамидаДали се сеќавате на неа? Алатка која може да ви помогне и кога станува збор за балансирање на вашите ручеци.

Зборуваме за а балансирана исхрана кога количеството консумирано од секоја група на храна е адекватно за секое лице земајќи ги предвид и нивната возраст и темпото на живот и нивото на физичка активност. Пирамидата за исхрана ги организира на илустриран начин и по групирање на оние намирници на кои мораме да им дадеме приоритет, затоа е толку важно да ја интернализираме!

Пирамида на храна

Кога ги подготвувате вашите здрави ручеци, ќе биде погодно да го разберете ручекот како дел од планот за цел ден, со цел да се одреди каков вид на храна или храна да се донесе и како да се подготват. Во Bezzia денес ви даваме идеи за најмногу четири видови ручек: земете пенкало и хартија!

Со овошје или зеленчук

Овошје и зеленчук треба да се воведува при секој главен оброк а може да се консумираат и како ручек или ужина. Затоа, тие се одлична алтернатива за создавање здрави ручеци. Покрај тоа, широката разновидност на овошје и зеленчук ќе ви овозможи никогаш да не ви биде здодевно со овој вид ручек. Подгответе сад или тегла со херметички затворање и забавувајте се со нивно комбинирање! И не грижете се дека ќе зарѓаат нешто; Тие нема да бидат толку атрактивни, но ќе ја служат својата цел. Ти се обложувам…

 • Неколку цели овошни парчиња како банана или мандарина кои лесно можете да ги излупите.
 • Македонија или раженчиња од свежо овошје. Дајте им приоритет на оние овошја кои веќе ги имате зрели и секако на сезонските овошја за ручекот да ви биде не само здрав, туку и одржлив.
 • Морков стапчиња со хумус. Најкомплетниот ручек, бидејќи внесувате и мешунки.
 • Мелена банана со струготини од темно чоколадо и цимет.

Здрави ручеци со зеленчук и овошје

Сендвичи или сендвичи од цели зрна

Целите житарки се интересни на нутриционистички план бидејќи ни обезбедуваат влакна, иако и овие и другите намирници од истата група мора да се приспособат на степенот на физичка активност. Така, обложувањето на 100% интегрален леб и здрава придружба е уште еден одличен залог.

 • Хумус од наут или паштети од зеленчук. Пробајте го нашиот хумус од карфиол и ќе постигнете многу заситен тост.
 • Гуакамоле.
 • Јаткасти плодови и / или крем од какао. Погрижете се да содржи само јаткасти плодови и какао меѓу состојките и да не содржи шеќери или рафинирани масла.
 • Тортилла. Пробајте го кукуто од модар патлиџан што го објавивме денес, спектакуларно!
 • Салати. Ова на наут и морков Се чини дека е совршено за тоа.

Тостови, сендвичи

Со млечни производи

Прехранбената пирамида прави мал исклучок со млечните производи во храната од својата група и одобрува конзумација до две порции дневно. Така, јогуртот или сирењето може да бидат добри опции за одење на работа.

 • Природен јогурт со парчиња овошје. Херметички затворена тегла ќе биде многу удобна ако се обложите на овие видови здрави ручеци. Чувајте неколку цели ореви во обвивка и додајте ги во јогуртот во последен момент за остар пинто.
 • Свежо сирење. Зарем не би нашле тост со свежо сирење придружено со неколку нишки крем од јаткасти плодови или домашен сос од јаболка?

Јогурт и слатки

Слатки без шеќер

Ако она што ви треба е слатко, подобро направете го тоа сами дома и разделете со шеќер при неговата подготовка. Во ред е да јадете традиционално слатко еден ден во неделата, но ако барате нешто што можете да го понесете со себе неколку дена во неделата, разгледајте ги овие опции:

 • Решетки од ореви со какао.
 • Домашни колачиња, колачи и бисквити. Во Bezzia имаме многу рецепти од овој тип, одберете го оној кој најмногу ви се допаѓа!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.