4 активности што треба да ги направите во есен на отворено

Активности што треба да се направат во есен

Есента носи со себе пониски температури, но сепак пријатно за уживање во активности на отворено. Не затоа што доаѓа падот, мора да се откажеме од овие и да се заклучиме дома. Постојат бројни активности што треба да се направат во есен што ни овозможуваат да уживаме во посебностите на овој период од годината.

Можеме да размислиме за многу планови што можеме да ги спроведеме во текот на целата година, но тоа на есен тие имаат посебна боја. Дали во друштво или сам, loversубителите на спортот на отворено ќе можат да уживаат во неспоредливи пејзажи во тоа време. Но, постојат и други порелаксирани активности во кои можете многу да уживате.

Пешачење низ природни паркови

Есента ни дава волшебни пејзажи и тоа го прави идеално време за посета на еден од многуте природни паркови во нашата земја. Овие исто така ни нудат различни правци, така што не е тешко да се прилагодат прошетките на карактеристиките на групата.

Природни паркови Горбеја и Сомиедо

Дали ви требаат некои идеи? Има многу природни паркови кои изгледаат особено убаво во есен: Фрага де Катасос во Понтеведра, Горбеја во Баскија, Урбаса во Навара, Сомиедо во Астурија, Пикос де Европа во Леон, Монтсени во Каталонија, Арибес дел Дуеро во Замора и Саламанка, Казорла, Сегура и Лас Вили во éаен, Сиера Невада во Гранада….

Ако одите со деца Прошетките можете да ги направите попријатни со тоа што ќе направите нешто едноставно како собирање есенски лисја, класифицирајќи ги по тоновите на нивното зеленило, кои на есен ќе се преместат од зелена во жолта и црвена. Потоа, можете да ги изберете најдобрите и да ги исушите во домашна преса за да направите различни занаети во зима.

Велосипедски патеки низ зелените патишта

Со промена на зеленилото во жолто и окер, постојат зелени патишта кои се трансформираат на есен. И зошто да не ги откриете повторно со велосипед? Велат велосипедите се за лето, но есенските температури се многу попријатни да уживате во ова хоби, не се согласувате?

Активности што треба да се направат во есен: велосипед

Во Шпанија има 2.000 километри зелени патишта, во нивното големо мнозинство пронајдени по старите демонтирани железнички линии. Бидејќи повеќето од нив ја следат трасата на старите патеки, тие се исто така рамни, па затоа се пријатни прошетки за целото семејство.

Сиера де ла Деманда Гринвеј помеѓу Ла Риоха и Бургос, Плазаола Гринвеј во Навара, Карилет Гринвеј што ги преминува долините на вулканскиот регион Ла Гаротакса, Осо Гринвеј во Астурија и Гринвеј Монфраге во Касерес, се само некои предлози На

За печурки

Со доаѓањето на есента, започнува сезоната на печурки во Шпанија. Во ова време од годината тие можат да се соберат boletus, morels, chanterelles, chanterelles, труби на смртта ... Некои растат во основата на дрвјата, додека други растат на дрво во процесот на распаѓање.

За печурки

Потрагата по печурки, собирање и готвење е одличен начин да поминете време на отворено. Уште една од активностите што треба да ги направите во есен, што ви овозможува да уживате сами или во друштво на природата. Сепак, пред да започнете со тоа, тоа е важно е да се знаат различните видови и да знаат кои се токсични, а кои за јадење.

Постојат многу видови на габи и некои може да бидат фатални ако се проголтаат, така што започнувањето со некој кој е експерт за оваа тема може да биде од голема помош. Научете ги најважните и потоа не престанувајте да тренирате за собирање сезонски печурки и непречено консумирајте ги.

Градинарство

Дали имате градина? Уживајте во извршувањето на типичните задачи во ова време од годината. Отстранете ги сите заболени растенија или растителен материјал за да се спречи ширењето на штетници и болести. Потоа, исечете ги четинарите и зимзелените и нанесете органски компост.

Градинарство

Овој период од годината е исто така идеален за садење светилки од лале, зумбул или нарцис. За да процветаат есенски светилки и едногодишни растенија во пролет, ќе треба да садите на есен. Можете исто така да засадите сезонско цвеќе како што се хризантеми, палачинки или хедер што ќе ја разубават градината

Да, од друга страна, сакате да започнете со градинарствоВо тоа време можете да засадите целер, кромид, брокула, пашканат, морков или спанаќ, како и ароматични билки како валеријана, рузмарин, мајчина душица или магдонос.

Која од овие активности што треба да ги правите во есен најмногу ви го привлекува вниманието?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.