3 трикови за да мириса на куќата убаво

Натерајте ја куќата да мириса добро

Добриот мирис на домот е од суштинско значење за уживање во чиста и добредојдена домашна средина. За да се постигне ова, неопходно е да се одржува добра хигиена и чистота во секоја соба од вашиот дом. Но, само чистење не е доволно, бидејќи понекогаш некои се обврзуваат грешки кои не дозволуваат куќата да биде целосно саниранаНа За секогаш да направите куќата да мириса добро, можете да следите неколку трикови.

И не станува збор за камуфлирање на лошите мириси со освежувачи на воздух или вештачки парфеми. Клучот е во чистотата, во секојдневната вентилација на куќата и во детали кои често се занемаруваат, во начинот на чистење. Ако сакате да направите куќата да мириса добро, ние ќе ви кажеме некои од нив веднаш совети како да го постигнете на лесен, едноставен и издржлив начин.

Дека куќата што мириса добро започнува со добра вентилација

Доаѓањето дома по долгиот напорен ден на работа е она што е потребно за да се одморите соодветно. Но, ако куќата не е чиста, нема добар мирис или има лоша организација, потешко е да уживате во состојбата на благосостојба што треба да ја понуди домот. Добра вентилација е клучот за да мирисате на куќата и не е неопходно прозорците да бидат отворени цел ден.

Доволно е да ги отворите прозорците 15 до 20 минути наутро. Отворете го креветот за да ги проветрите чаршафите пред да го наместите креветот. Најдете струја за да постигнете вкрстена вентилација, ова ќе биде многу поефикасно. Со овој едноставен дневен гест ќе можете да ги отстраните лошите мириси од собите.

Средства за чистење и чистење на куќи

Чистење дома

Нема корист да трошите часови за чистење ако не потрошите време за дезинфекција на алатките за чистење. Влошките и крпите за чистење во кујната, џогерот, метлата или кој било прибор што обично се користи за чистење. Сите овие алатки чуваат остатоци и остатоци што ако не се исчистатТие, исто така, генерираат лош мирис, бактерии, габи и микроорганизми кои се штетни за здравјето.

За да го избегнете ова, мора дезинфицирајте ги сите прибор за чистење често, ако е можно по секоја употреба. Значи, кога ќе треба повторно да ги користите тие материјали за чистење, ќе ги имате во совршена состојба за да ја напуштите куќата чиста и без лоши мириси. Валкана четка за крпа, крпа со остатоци од храна или метла со остатоци од подот, служат само за повеќе дистрибуција на нечистотијата. Избегнувајте двојна работа со само чувајте ги вашите производи за чистење секогаш подготвени.

Трикови за да добиете добар мирис дома

Свеќи со мирис

Во прилог на дневната вентилација и чистење, можете да користите неколку трикови за да ја одржите вашата куќа мирис секој пат. Да навистина, избегнувајте хемикалии со лажен мирис бидејќи само ќе можете да се камуфлирате и да не ја елиминирате причината за лошиот мирис. Наместо тоа, можете да пробате еден од овие трикови:

  • Подгответе сад за прскање и измешајте вода со омекнувачНа Секој ден пред да го наместите креветот, испрскајте ги чаршафите со оваа смеса, така што креветот секогаш ќе мириса на свежо измиен.
  • Ткаенини кесички со сушено цвеќеНа Лавандата е совршена иако можете да користите и попури и неколку капки од вашиот омилен мирис. Поставете ги кесичките со мирис на платно внатре во ормарите, помеѓу чиста постелнина, па дури и во аглите на вашиот дом, како што е влезот во вашата куќа.
  • Бикарбонат во ткиватаНа Теписите и густите ткаенини како оние на софата тешко се мијат и имаат тенденција да акумулираат многу нечистотија, што создава лош мирис. Еднаш неделно, прскајте сува сода бикарбона на тепихот и софата. Следното утро само треба вакуум и бикарбонат ќе ги отстрани лошите мириси.

Сите овие совети ќе ви помогнат да ја одржите куќата без мирис. Но, можете да користите и решенија кои се исто така декоративни, како на пр миризливи свеќи, миризливи горилници или сушено цвеќеНа Со мали гестови ќе добиете поздрав дом каде што можете да се одморите и да уживате во вашиот храм на мирот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.