3 театарски премиери кои би сакале да ги видиме

театарски премиери

Секоја сезона кај нас излегуваат добар број претстави. Повеќето го прават тоа во Мадрид или Барселона, а потоа обиколуваат други градови. Не знаеме дали тоа ќе биде така театарски премиери што ги предлагаме денес и кои би сакале да ги видиме.

фејкерите

На 29 април, неговата премиера беше прикажана во театарот Вале-Инклан во Мадрид. Фајкерите на Пабло Ремон, продукција на Centro Dramático Nacional што го означува враќањето на актерот Хавиер Камара на сцената, извонредно добро придружен од Барбара Лени, Нурија Менсија и Франческо Карил.

Los farsantes, кој начелно ќе се изведува до 12 јуни, но се надеваме дека може да има подолг рок, ја раскажува приказната за два лика поврзани со светот на киното и театарот. Ана Веласко е актерка чија кариера стагнира. Откако настапи во мали продукции на класични претстави, таа сега работи како учителка по пилатес и ги подучува децата за време на викендите. Помеѓу телевизиските сапуници и алтернативните дела, Ана го бара големиот лик кој конечно ќе ја натера да успее. Диего Фонтана е многу успешен комерцијален филмски режисер кој сега се впушта во голема продукција: серија што ќе се снима низ целиот свет, со меѓународни ѕвезди. Несреќа ќе го натера да се соочи со лична криза и да ја преиспита својата кариера. Овие два лика ги поврзува ликот на таткото на Ана, Еузебио Веласко, култен филмски режисер во 80-тите, кој сега живее исчезнат и изолиран од светот.

Фајкерите се исто така неколку дела во едно: секоја од овие приказни има посебен стил, тон и форма. За крај, Los farsantes е комедија во која патуваат само четворица актери десетици ликови, простори и времиња. Сатира за светот на театарот и аудиовизуелниот свет, како и размислување за успехот, неуспехот и улогите што ги играме, во фикцијата и надвор од него.

тенката кожа

Тенката кожа е нова комедија од тандемот на драматурзи Кармен Марфа и Јаго Алонсо, автори на други достигнувања како што се Овелес или Инструкции за погребување на родител, што се изведува од 6 мај до 27 јуни 2022 година во салата ФлајХард во Барселона.

Начо и Миранда, млад пар од Барселона, тие посетуваат некои пријатели кои штотуку станале родители за да го запознаат малиот Јан. Се чини дека сè оди добро додека Начо не размрда, без да му придава големо значење, дека бебето на Елои и Соња... е многу грдо. Оттогаш па натаму, и иако новоотворените родители се обидуваат да ја омаловажат работата, атмосферата станува тензична и некои други вистини што секој ги чувал до сега почнуваат да излегуваат на виделина.

Во оваа нова монтажа со Анџела Сервантес, Биел Дуран, Франсеск Ферер и Лаура Пау, тие зборуваат за сè што не сме подготвени да кажеме или примиме. Кажувањето на вистината е добро, но... што се случува кога таа вистина навредува? Дали треба да го кажам тоа? Ова дело, хумористично, рефлектира, За начинот на кој се однесуваме едни со други. Дали доволно се грижиме еден за друг? Темите како мајчинството, талентот или врските покажуваат дека грижата за другите е сè уште нерешено прашање.

само јас избегав

Сали, Ви и Лена седат во градината и разговараат на чај. Г-ѓа Џарет доаѓа од улица и се придружува на состанокот. Четворицата направија или се блиску до седумдесет. Тие разговараат додека г-ѓа Џарет не земе збор и им раскажува за некои апокалиптични настани. Моделот на разговор се повторува и се повторува додека не доведе до најинтимните исповеди и стравовите на секој од нив.

само јас избегав

Режисерката Магда Пујо влегува во Карил Черчил универзум (Top Girlsl, еден од најекперименталните гласови во англиската драматургија), со ова парче беше премиерно прикажано во 2016 година на Кралскиот двор во Лондон. Визија за тоа како катастрофата може да влезе -или не- во нашите општествени меури, денес пожива од кога било и играна од четири прекрасни актерки за четири неверојатни ликови. Заедно, четири жени, кои се приближуваат или веќе во седумдесеттите, се соочуваат со својата издржливост со свет на кој се чини дека му доаѓа крајот.

Muntsa Alcañiz, Lurdes Barba, Imma Colomer и Vicky Peña глумат во оваа драма продуцирана од Temporada Alta 2021 и Teatre Lliure која може зелена од 22 јуни до 10 јули 2022 година во театарот Ла Абадија во Мадрид.

Кои други театарски изданија чекате?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.