3 совети за исклучување од мобилниот телефон

Исклучете се од мобилниот

Исклучувањето од мобилниот телефон е од суштинско значење за целосно уживање во времето, бидејќи кога некој е постојано на телефон, невозможно е да се концентрираме на нешто друго. Пристигнаа нови технологии и направија револуција во светот. Мобилните уреди станаа уште едно продолжение на нашето тело, толку многу што понекогаш чини да се ослободите од нив како да е ваша сопствена рака.

Овој однос на зависност е нездрав, како што е во други случаи кога се јавува зависност. Бидејќи зависноста од мобилни телефони е факт и болест која веќе се третира во консултациите на терапевтите во развиениот свет. Избегнувањето е можно, само прашање е претпоставиме дека мобилниот се користи на неконтролиран начин и прифати дека е потребно повремено да се исклучи.

Кога да се исклучите од мобилниот?

Зависност од мобилни телефони

Некои луѓе ги користат празниците за да се ослободат врзување на мобилен телефон, добро време за дигитално исклучување, иако недоволна со оглед на времето што се троши за тоаНа Идеално би било редовно да се исклучувате од мобилниот, секој ден, така што врската со телефонот е навистина здрава во рамките на индивидуалните потреби на секоја личност.

Неопходно е исклучување од работа, обврски, па дури и од социјални мрежи и забава преку Интернет. Ако не го спуштите телефонот, нема да имате време да правите други активности што навистина можете работи фундаментални аспекти од вашиот живот, како личен раст. Прочитајте добра книга, уживајте во задоволството да слушате музика без да правите ништо друго, одете на прошетка во паркот, разговарајте со луѓе во тело.

Ако сте многу зависни од вашиот мобилен телефон, може да ви биде тешко да го оставите на страна неколку часа секој ден. Започнете малку по малку, со мали гестови со кои можете да се навикнете на слободата да не го држите мобилниот за рака. Со овие совети можете да направите промени во вообичаената рутина, така што малку по малку ќе го елиминирате односот на зависност со мобилниот и на тој начин, вообичаено исклучете се природно.

Оставете го мобилниот подалеку од вас

Да го имате вашиот мобилен близу е пробно, па секогаш кога е можно треба да го оставите далеку за да не бидете во искушение да го отклучите екранот и да погледнете. Кога ќе седнете да јадете, не го ставајте мобилниот на маса, дури и ако одите сами. Уживајте во храната без одвлекување на вниманието, бидете свесни што јадете, така што покрај тоа што ќе уживате подобро во она што го јадете, ќе бидете свесни што правите. Со она што го избегнувате ризикот од прејадување или страдање од вообичаени домашни несреќи.

Направете го тоа во друштво

Трикови за исклучување од мобилниот телефон

Нема ништо подобро да се справите со предизвикот отколку да го правите тоа во друштво. Предложете го предизвикот на друга блиска личност, вашиот партнер, близок пријател, соработник со кого имате добри односи. На овој начин, и двајцата можете да се мотивирате едни со други и да си помагате едни на други да го стават мобилниот и често да се исклучуваат. Кога делите кафе, ако излезете на вечера или едноставно споделувате забавно време, мобилните телефони мора да се складираат.

Избришете ги известувањата

Известувањата се бесконечни и колку повеќе апликации имате на вашиот мобилен, толку повеќе известувања и почесто ќе имате. Елиминирајте ги сите оние што се потрошни, социјалните мрежи, групите WhatsApp што не престануваат, апликациите за продавница за облека. Сите тие се постојани искушенија, бидејќи Гледањето или слушањето известување ќе ве однесе да го проверите вашиот мобилен телефон, дури и ако треба да се види дали е нешто итно.

Едноставно оставете ги основните известувања, оние за поштата во случај да пристигне нешто важно или строго неопходни. Само тогаш можете да избегнете постојано искушение и нервоза, бидејќи во реалноста, секое известување ве одвлекува од она што го правите. Активирајте тивок режим за да се исклучите од мобилниот и најдете моменти секој ден да го оставите телефонот на страна. Дури и ако тоа е 30 минути секој ден, во кое можете да уживате во кафе без да зависите од новите технологии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.