3 вида токсични врски од кои треба да побегнете

токсичен

Повеќето луѓе кои имаат партнер или се во врска, знајте кога е здраво и кога може да стане токсично. Ако за жал тоа се случи, важно е да знаете како да идентификувате за каков вид токсична врска станува збор, да знаете како да постапите и што да правите за да не биде емоционалната штета премногу голема.

Во следната статија ќе зборуваме за три вида токсични врски што не се препорачуваат, за да им ставите крај што побрзо.

Емоционална уцена

Емоционалната уцена е една од токсичните односи таму. Преку ваквата уцена, едниот партнер игра со емоциите и чувствата на другата страна и на овој начин тој го има под контрола во секое време. Доколку се случи ова, важно е да се разјасни дека loveубовта не постои и дека тоа е вид злоупотреба што не смее да се дозволи под никакви околности. Преку ваквата уцена, злоупотребеното лице претрпува емоционален одлив што мора да се запре што е можно побрзо.

Лагите во врската

Друг вид токсична врска што се јавува многу денес е оној што се базира на лаги. Користејќи секакви лаги и измами, еден од партнерите успева да има сè совршено контролирано. Вие не можете да живеете во врска каде што лагите се во светло на денот. Точно е дека необичната измама може да се прости, но ако тие се патолошки, двојката е конечно осудена на пропаст. Запомнете дека во здрава врска, довербата и вистината мора да бидат присутни во секое време, така што тие стануваат посилни со текот на времето.

токсична врска

Виктимизам во парот

Да бидете жртви на постојана основа е уште еден начин да ја направите врската токсична. Со горенаведената жртва, лицето е во состојба да манипулира со својот партнер во секое време, добивајќи сè што сака. Во врска која се смета за здрава, не може да има жртва од една од страните.

Што да направите во врска со овие видови на токсични врски

Не е ништо ново да се каже дека токсичните врски се во светлината на денот и Постојат многу луѓе кои не знаат дека се целосно во ваков тип на врска. Доколку се случи ова, важно е да се идентификува видот на токсична врска и оттаму, да се дејствува што е можно побрзо. Првото нешто што злоупотребеното лице мора да го стори е да седне со партнерот и да воспостави низа граници на таквата врска. Не можете да дозволите дека во двојката нема ништо од почит или доверба.

Важно е токсичната личност да сфати во секое време дека тоа што го прави воопшто не е правилно и дека мора да се смени на драстичен начин. Ако и покрај предупредувањата и ограничувањата, токсичноста е сè уште присутна, Време е да ја прекинете врската и да не продолжувате со другата личност. Најважно е да внимавате на себе и да се грижите за себе на ментално и емоционално ниво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.