20000 видови пчели се претставени денеска на Берлинале

20000 видови пчели

На 16 февруари, сигналот за старт беше даден од страна на 73. издание на Берлинале.  Филмски фестивал на кој шпанската репрезентација е многу важна и на кој денес се претставени 20.000 видови пчели, дебитантскиот филм на Естибализ Уресола.

estibaliz urresola ќе се натпреварува со 20.000 видови пчели во Официјалната секција. На овој начин тој ќе се бори за највисоката награда на фестивалот, Златната мечка, која Алкарас де Карла Симон ја освои минатата година. Дали Естибализ Уресола ќе може да го повтори подвигот? Рано е да се знае.

20000 видови пчели

Денес, 22 февруари, ќе биде првпат да се види на Берлинале 20.000 видови пчели, првиот игран филм на Естибализ Уресола Солагурен. Тоа ќе биде прв пат во 73-те изданија на Берлинале, една шпанска филмаџија премиерно да ја прикаже својата дебитантска игра во Официјалната секција, што е веќе голем подвиг.

Постер од 20000 видови пчели и жирито на Берлинале

Постер од 20000 видови пчели и жирито на официјалниот дел на Берлинале

20.000 видови пчели е интимна приказна дека «се обидува да ја претстави транссексуалноста како уште еден израз на различноста на животот“. Тоа го прави преку Коко, кого сите го нарекуваат по неговото родено име Аитор, име кое не го препознава. Вака му го доверува на семејството во текот на летото кога заедно со мајка му Ане, западната во професионална и сентиментална криза, и браќата, патува во куќата во која живеат неговата баба Лита и неговата тетка Лурд, поврзана со одгледување пчели.

Непотребно е да се каже дека тоа лето што ќе го промени животот на Коко, но не само на Коко, бидејќи сите тие жени од толку различни генерации тие ќе бидат принудени да се соочат со своите сомнежи и стравови. Снимени минатата година помеѓу Лодио и Хендаје, на шпански, баскиски и француски јазик, тие им даваат живот на неговите протагонисти Софија Отеро, Патриша Лопез Арнаиз, Ициар Ласкано, Ане Габараин и Мигел Гарсес.

Повеќе шпанска репрезентација

Иако само еден шпански филм се натпреварува во Официјалната селекција, ова ќе биде издание на Берлинале со најголемо шпанско претставување во историјата. Во Панорама, вториот најважен дел, можете да го видите дебито на Алваро Гаго, Матриа, филм со женски лик кој го игра Марија Васкез кој тешко се заборава.

Во програмирањето Encounter, каде што „храбро и иновативно! ќе бидат проектирани „Самсара“, филм во режија на Лоис Патињо, во која се покренува размислување за смртта од гледна точка на будизмот.

Во Generation 14plus, Карла Субирана ќе го претстави „Sica“, нејзиното деби во фикцијата по долга кариера како документарен филмаџија, а баскиските филмаџии Микел Гуреа и Мади Барбер ќе учествуваат на „Берлинале Таленти“, кое обединува нови и нови филмаџии, продуценти и други. членови на индустријата.

Исто така во жирито

Шпанската репрезентација дури стигнува до жирито со кое претседава актерката Кристен Стјуарт. И тоа е тоа Карла Симон, добитничката на Златната мечка од последното издание ќе биде дел од тимот заедно со романскиот режисер Раду Џуд, иранската актерка Голшифтех Фарахани, германската режисерка Валеска Грисебах, американската филмаџија и продуцент Франсин Мејслер и кинескиот режисер Џони То.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.