10 работи што не треба да ги испуштате одводот

Водоводџија што ја фиксира цевката Кога чистиме, многу е тешко да се спречи нешто да падне во мозоци, кога ги чистиме садовите и тавите секогаш има остатоци од храна што може да се лизне низ цевките, сепак, можеме да ги минимизираме ризиците што е можно повеќе.

Во оваа прилика, сакаме да детализираме кои се најдобрите совети за нивно спроведување и како можете да ги чистите цевките на домашен начин еднаш неделно. Покрај тоа, ние ќе ви кажеме која е храната што треба да избегнувате да ја воведувате низ цевките.

Постојат многу состојки и остатоци што можат да предизвикаат несакано приклучување. Да имате запушен мијалник или водовод за миење садови може да предизвика главоболки. Во многу случаи, тоа е резултат на фрлање многу забранета храна наоколу.

Трикови за чистење на мијалникот

Иако има многу отпад што завршува да се влева во внатрешноста, мора да имате предвид основно правило за да не влијае на здравјето на вашите цевки, и тоа е едноставно како да не дозволите да помине ништо што не е буквално течно.

Колку и да изгледа примамливо, или ако брзате, не треба да ставате никаков вид ѓубре во цевката. Следно, ние ќе ви кажеме која е забранетата храна што треба да ја избегнувате да ја испуштате мозоци.

Работи што не треба да ги испуштате одводот

Заклучена цевка може да генерира дополнителен трошок за водовод и исто така и за специјални производи. Затоа, пред да се случи, она што треба да направите е да преземете некои мерки на претпазливост. Затоа е, Детално откријте кои се состојките и остатоците што не треба да ги пуштате низ цевководот.

Рајс

Оризот е многу мала храна што има тенденција да се протне низ цевките, ако тоа се случи, оризот може да го приклучи без да го посакува. Отсекогаш сме виделе колку луѓе оставаат зрна ориз на чинијата или се вметнати во саксии или тави, па проблемот е што оризот апсорбира вода и отекуваЗатоа, ако дозволите оризот да падне внатре, скоро сигурно ќе добиете приклучок.

Талог од кафе

Талогот од кафе има многу намени и се вели дека тоа ако се воведат низ цевките, тие ќе помогнат да се елиминираат насобраните масти во цевките има и такви кои велат дека покрај тоа, ако е придружен со сок од лимон, може да има подобри резултати.

Наместо тоа, ова не е целосно точно, бидејќи талогот од кафе ќе ги запуши цевките, па дури и може да ги оштети цевките и да предизвика штета на септичкиот систем.

Тестенини

Тестенините работат на сличен начин како оризот, имаат тенденција да отекуваат кога апсорбираат вода. Па, вистината е дека секоја храна богата со скроб, како што се пире од компири и тестенини, тие отекуваат додека апсорбираат течност и ги блокираат цевките.

За да го имате секогаш во предвид, не фрлајте храна низ цевките богата со скроб.

Лушпи од јајца

Лушпите од јајца не треба да се испуштаат низ цевка, тие можат да предизвикаат многу проблеми кога ќе излезат во мозоци. Бидејќи тие се лепливи, лесно се придржуваат до wallsидовите на цевкитеДополнително, честичките од лушпата од јајцето се стврднуваат на површината каде што се прицврстени, така што отстранувањето може да биде предизвик на краток рок.

Спречува затнување на цевките

Нафта

Маслото е мрсна течност, која и покрај тоа што е течна, не се препорачува да ја фрлите во мозоци, покрај тоа, маслото може многу да ја загади водата. Покрај тоа, иКога станува збор за контакт со вода, маслото има тенденција да се зацврстуваПоради оваа причина, кога поминува низ цевката, таа почнува да се прилепува на theидовите и произведува пречка.

Сликање

Малку истото се случува со бојата, остатоците од бојата во одводот исто така можат да предизвикаат пречки, затоа, ако сте склони кон сликање и чистење на вашите инструменти за сликање во мијалникот, мора да имате предвид дека можете заглави цевки ненамерно.

Од друга страна, не треба да ја имате оваа навика затоа што бојата има хемикалии кои ја загадуваат водата и почвата. 

Брашно

Брашното заедно со водата може да формира многу тешка смеса да се отстрани откако ќе се исуши, сигурно ќе ја забележите кога ќе направите рецепт за пециво за кој требаше брашно, бидејќи штом ќе се исуши во контејнерот, може да биде многу тешко да се исчисти, како да е цемент.

Од оваа причина е тоа никогаш не треба да фрлате остатоци од брашно низ мозоци затоа што може да предизвикате значителен метеж во сообраќајот без да сакате

Лекови

Последниот производ што сакаме да го истакнеме за никогаш да не заврши во цевките се лековите. Овие се составени од многу хемиски елементи кои можат да станат многу токсични ако навлезат во водата во цевките. Тоа е штетно за животната средина бидејќи оваа преостаната вода може да достигне до земјата, па ако имате лекови со поминат рок, она што треба да го направите е рециклирајте ги на најблиските точки за ова, кои се, на пример, аптеки.

Домашен лек за природно ослободување на одводот

Во одредени прилики, неизбежно е остатоците и остатоците од храна да паѓаат во одводот на кујната, кога готвиме или ги миеме сите садови, може да има многу остатоци што ненамерно се лизгаат низ цевките.

Ако сакате да ги одржувате цевките што е можно „здрави“, не престанувајте да ја правите оваа домашна финтаАко станете свесни и го правите тоа еднаш неделно, со текот на времето ќе бидете многу повнимателни и нема да мора да повикувате водоводџија.

Наместо тоа, Ако се сомневате дека вашиот водовод веќе нема решение, не заборавајте да повикате професионалец да ви помогнеме, бидејќи сообраќаен метеж може да предизвика многу штета или ако водата се излее од друго место и предизвика мала поплава.

Најдобри батерии за чистење

Домашен трик за сабо цевки

Течностите што се користат за да се ослободат цевките се многу корозивни и иако можат да бидат ефикасни, тие влијаат на околината поради нивниот висок хемиски состав. За среќа, можеме да направиме своја мешавина на клипот што не само што ќе ви помогне да ги одржувате цевките чисти, туку и да ја почитувате околината.

  • Донесете тенџере полн со вода да зоврие. Кога ќе почне да врие, тргнете настрана чаша топла вода и оставете ја настрана. Во меѓувреме, истурете ја остатокот од зовриената вода низ мозоци.
  • Потоа додадете половина чаша сода бикарбона преку цевката и оставете да работи 10 минути.
  • Со чашата имавте топла вода, додадете иста количина оцет, користете го најевтиниот што можете да го најдете и добро измешајте го. Потоа додадете ја таа смеса и оставете ја да делува уште 10 минути.
  • Кога ќе помине времето истурете друга голема количина топла вода по цевката за да се отстранат сите остатоци.

Овој лек може да се направи најмалку еднаш неделно за да ги задржите цевките во совршена состојба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.