Ќофтиња во крем сос од печурки

Ќофтиња во крем сос од печурки

Колку рецепти за ќофтиња веќе подготвивме во Bezzia? Многу, но сепак имаме идеи за уште некои. Овие ќофтиња во крем сос од печурки, на пример, се многу различни од другите што ги подготвивме. Не поради ќофтињата, туку поради нивниот сос.

Кремастиот сос од печурки е клучот за овој рецепт. И тоа е сос кој не само што можете да го комбинирате со ќофтиња туку со секое црвено месо. Многу лесно и брзо се подготвува и изгледа спектакуларно. Ако сакате, можете да го сервирате и со неколку мелени ореви одозгора за да му дадете не само повеќе вкус, туку и текстура. Но, додадете ги веднаш или ќе станат меки.

Но, назад на кнедлите. Ги подготвивме по наш вообичаен рецепт, со мешавина од говедско и свинско месо. Но, можете да користите и пилешко или во смесата додадете го спанаќот и тие ќе бидат одлични. Дали се осмелувате да го пробате овој рецепт? Ако го правите тоа, кажете ни што мислите.

Состојки за 4

За ќофтиња

 • 400 гр. мелено месо (мешавина од говедско и свинско месо)
 • 1 парче староградски леб
 • 100 мл. млеко
 • 1 јајце, лесно претепано
 • 1/2 лажичка свежо мелен црн пипер
 • 1 лажичка сол
 • 1/4 бел кромид, ситно сецкан
 • 1 чешне лук, ситно мелено
 • Нотка сушен магдонос
 • Екстра девствено маслиново масло
 • Брашно

За сосот⠀

 • 1 исечен кромид
 • 1 чешне лук, излупено⠀
 • 180 гр конзервирани печурки (исцедена тежина)
 • 250 мл испарено млеко
 • Сол ⠀
 • Црн пипер
 • Морско оревче
 • Маслиново масло

Чекор по чекор

 1. За да ги подготвите ќофтињата, во сад ставете го млекото и кришката леб, да се впие добро.
 2. Тогаш се меша во голема чинија меленото месо со јајцето, солта, биберот, кромидот, мелениот лук, магдоносот и малку исцедениот стар леб, додека добро не се соединат.

Atофтиња во сос од моркови и јаболка

 1. Одете земајќи мали порции тесто и обликувајте со раце до ќофтиња.
 2. Потоа поминете ги низ брашно и заруменете ги на врело масло. Како што кафеави, извадете ги во плех со абсорбента хартија за да ги отстраните вишокот маснотии и да ги зачувате. Треба само да ги зарумениме, бидејќи подоцна ќе завршат да се прават во сосот
 3. Сега подгответе го сосот. За нив ловократен кромид и чешнето лук во тепсија додека не омекне.
 4. Тогаш додадете ги шампоните се исцеди и се готви уште неколку минути.

Ќофтиња во крем сос од печурки

 1. Конечно, додадете испарено млеко, малку сол, бибер и морско оревче и оставете да зоврие.
 2. Откако ќе зоврие, испасирајте го сосот и вратете го во тенџерето. Гответе го неколку секунди за да ја добие конзистентноста и текстурата што ја сакате.
 3. Да се ​​заврши додадете ги ќофтињата, покријте ја тепсијата и варете неколку минути на средна температура за да завршат варењето на ќофтињата.
 4. Послужете ги ќофтињата во кремаст сос од печурки топли.

Ќофтиња во крем сос од печурки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.