Ќерка ми сака да се шминка, дали е рано?

Ќерка ми сака да се шминка

Секоја фаза од животот на децата е различна, посебна и пред се интензивна. Процесот на созревање на децата е различен за секое од нив, но за сите доаѓаат компликации и стресни моменти. Особено како што се приближува адолесценцијата, со толку многу хормонални нарушувања и промени во личноста на децата, поради што родителите не знаат многу добро како да го направат тоа правилно.

Донесувањето одлуки кога станува збор за адолесцентите е сложено, бидејќи во извесна смисла тие изгледаат како возрасни, но во реалноста сè уште се деца. Деца кои ја развиваат својата личност, сопствените вкусови и хоби кои се денес условени од сите информации што ги добиваат од Интернет. И тоа е местото каде што децата откриваат светови толку забавни и контроверзни како светот на шминката.

Ќерка ми сака да се шминка, но мислам дека е рано

Тинејџерска шминка

Многу девојчиња и момчиња се страстни за шминкање, бидејќи се деца и се забавуваат имитирајќи го она што го прават возрасните или си играат. Шминкањето за нив е игра и додека е, тоа не е проблем за родителите. Сепак, Што се случува кога тинејџерка ќе каже дека сака да се шминка? Она што беше шминка за возрасни, излегување, одење на училиште или поминување време со пријателите.

Во тој момент најнормално е што имаш инстинкт да се одречеш, да мислиш дека е премлада и така да го искажуваш пред неа. Нешто што несомнено може секому да му се случи, иако сепак е грешка. Затоа што кога детето ќе ви изрази желба, ви овозможува да видите каква е неговата личност, се отвора пред вас, прави вежба за доверба која може неповратно да се скрши.

Затоа, кога добивате такви вести, прво и најважно е да ја одржите контролата и добро да размислите како да постапите. Избегнувајте да кажувате работи што може да ја навредат девојката, не и кажувајте дека е девојка или дека е постара, бидејќи најверојатно за други работи и кажувате дека повеќе не е девојка. Слушајте ги нивните желби, замолете го да ви каже каква шминка сакаКажете му дека ќе размислите за тоа и ќе разговарате за тоа во некое друго време.

Научете ја да се шминка

Козметика

Ако вашата ќерка сака да се шминка, тоа ќе го направи, со или без ваша наклонетост. Разликата е во тоа што ако тоа го прави со ваша согласност, ќе го направите тоа правилно, со вистинските производи и постепено учат што е шминка. Ако го правите тоа на итар, ќе мора да користите евтини, позајмени или неквалитетни производи. Таа нема да знае како да го нанесе, ниту пак како шминката да и помогне да изгледа подобро, бидејќи токму тоа е козметиката.

Тој момент мора да дојде, бидејќи ако вашата ќерка изрази желба да се шминка, порано или подоцна ќе дојде. Затоа, помогнете му да го открие смешниот свет на maquillaje, зошто е возбудливо и може да научи многу работи од. Однесете ја вашата ќерка на пазарување за нејзините први производи, бидејќи од суштинско значење е таа да користи козметика соодветна на возраста.

Изберете некои основни работи со кои вашата ќерка ќе биде задоволна, без потреба да користите секакви производи. Можете да и купите хидратантна крема со некоја боја, многу течна крема со заштитен фактор од сонце што ќе ја заштити и нејзината кожа. Кармин во розови тонови, со кој гледате некоја боја на усните но на суптилен начин. исто така може користете малку земјен тон или праска сенка за очи, производ кој ќе ви помогне и да ги обоите образите.

Со овие основи, вашата ќерка може да ја започне својата чанта за шминка. А вие, ќе имате спокој да го знаете тоа ги користат нивните производи, кои се квалитетни, соодветни на нивната возраст и со бои кои нема да направат да изгледа постаро или маскирано. Така таа ќе биде среќна, ќе се чувствува слушната, разбрана, а кога ќе треба да разговара со вас, ќе се создаде драгоцена доверба. Нешто што несомнено вреди, иако за ова е неопходно да ја оставите вашата ќерка да се шминка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.