Ние интервјуираме Нула отпад, вашата онлајн продавница за одржлив живот

Интервју за нула отпад

Посветени на „Безиа“ додека сакаме да продолжиме да споделуваме информации, идеи и трикови за промена на нашите навики за други поодржливи, ни се случи дека може да биде интересно да се интервјуира Residuo Cero, репер компанија во продажба на производи за безопасен и одржлив живот.

На наше изненадување, тие agreedубезно се согласија да одговорат на сите наши прашања, споделувајќи со нас во прилог на нивната мотивација за создавање на Нула отпад онлајн продавница, некои основни производи од вашиот каталог до да се грижиме и за нашето тело и за нашиот дом. Можете да ги откриете во нашиот разговор со нејзиниот основач Барбара:

Индекс

Кој е нула отпад и што ве натера да го креирате овој проект?

Од мала сум многу еколошки свесна личност и секогаш се обидував да потрошам малку ресурси и да рециклирам многу; Но, кога го открив движењето Нула отпад сфатив дека тоа не е доволно и дека има многу други работи што можам да ги направам за да се грижам за планетата. Вака во 2018 година, Чави и јас, Барбара, ја создадовме Интернет продавницата Нула отпад. Започнавме со складирање и испорака на производите од нашиот сопствен дом и нашата цел не беше никој друг, освен објавување на животниот стил на Нула отпад и олеснување на пристапот на секој до потрајни, пластични и природни производи.

Опрема за нула отпад

Со текот на времето и делумно благодарение на популарноста што движењето Нула отпад ја стекнува во Шпанија, онлајн продавницата расте, до тој степен што во моментов сме 7 лица кои го сочинуваат тимот на Нула отпад. Првиот кој се приклучи беше Мар, задолжен за управување со целиот дел поврзан со фотографиите и креативците што ги споделуваме на мрежата и социјалните мрежи. Подоцна, во проектот се вклучи и Лиа, која е задолжена за администрацијата и делот за услуги на клиенти, Еду, кој ги нарачува, управува со магацинот и залихите на производите, Кони, кој го зема комуникацискиот дел со добавувачите и Синтија, во задолжен за пишување на содржината на нашите социјални мрежи и нашиот Блог.

Како се разликува вашиот проект од многуте инспирирани од животниот стил на нула отпад што постојат денес?

Во Нула отпад навистина се грижиме за понудата производи без пластика и со највисок квалитет на нашите клиенти. Така, не само што се осигураме дека амбалажата на производите е без пластика, туку и многу внимаваме на нивниот квалитет, како, каде и од кого се произведуваат, кои состојки се користени и како тие ќе стигнат до нас. .

Пакување со нула отпад

Ги замолуваме нашите добавувачи да ни доставуваат нарачки без пластика и ние ги подготвуваме нашите пакувања без употреба на овој материјал; дури и леплива лента што ја користиме за да ја затвориме е направена од хартија. Внатре ја користиме минималната можна амбалажа, голем дел се користи повторно, сè што можеме да испорачаме на големо и доколку е потребно, користиме рециклирани и рециклирачки ленти за хартија за да заштитиме некои производи.

За да бидеме во согласност со нашите вредности, ние се обидуваме што е можно повеќе нашите добавувачи да бидат локални и производите да се произведуваат во Шпанија или Европа. Не само затоа што неговиот јаглероден отпечаток е помал, туку затоа што на овој начин ја поддржуваме локалната економија.

Кои се вашите starвездени производи?

Во моментов имаме повеќе од 500 производи од нула отпад, огромното мнозинство без пластика, одржливо и дизајнирано да го олесни преминот во живот без отпад. Меѓу сите, се издвојуваат солидните природни дезодоранси од нега на кожата Кутис, кои се издвојуваат по својата ефикасност; цврсти шампони од брендот Инуит, без пластика, рачно изработени и со неодолива арома; Паста за заби Georganics се држи за својот иновативен формат; Природни креми за сончање на Амазин кои ја почитуваат планетата; изматот за луфа, главна храна во кој било дом за Нула отпад; и цврстиот сапун од Марсеј, исклучително одличен повеќенаменски сапун.

Многумина од нас го заменија гелот за туширање со цврст, но сè уште не сме го сториле истото со шампонот. Со каков шампон ни препорачувате да започнеме и како треба да го користиме?

Како прво, треба да се спомене дека ако никогаш порано не сте пробале солиден шампон направен со природни состојки, на вашата коса најверојатно ќе и требаат неколку дена (или недели) адаптација. Ова е затоа што вашата коса е навикната на хемикалиите во конвенционалните шампони и при правењето на промената, ви треба време за „детоксикација“. Но, штом заврши оваа фаза на детоксикација, вашата коса ќе изгледа подобро од кога било.

Цврст шампон за остатоци од нула

La Инуит солиден опсег на шампони Има 7 различни типови, еден за секој вид коса или капиларна потреба. Она што најмногу ни се допаѓа кај овој бренд е тоа што тој ги произведува сите свои шампони рачно со природни состојки, без вода и конзерванси и тие се 100% ослободени од парабени, силикони, сулфати, нафтени деривати, животински масти и палмино масло. Неговиот пријатен парфем потекнува од употребените есенцијални масла. Нашите омилени се број 7, со рицинусово масло, розова глина и етерично масло од гераниум или број 4 со кератин, иако сите се прекрасни.

Сите шампони се користат на ист начин: само мора да ја навлажнете косата и шампонот и тријте го на рацете или директно на скалпот за да создадете пена. Тогаш само треба да масирате, измиете и исплакнете со вода. Без сомнение, тоа е едноставна промена во рутината во бањата што ни овозможува да заштедиме многу пластичен отпад на планетата.

Меѓу истакнатите производи спомнавте и цврста паста за заби. Кои се придобивките или предностите на овие во споредба со другите крем производи?

Солидна паста за заби Georganics доаѓа спакувана во А. биоразградлива и картонска цевка за рециклирање, така што од самиот почеток тоа е веќе подобра алтернатива на конвенционалните цевки за пасти за заби (патем, многу тешко да се рециклира).

Оваа паста за заби не содржи синтетички глицерин, затоа им овозможува на забите да ги апсорбираат хранливите материи без да ги покриваат, со што се фаворизира нивната реминерализација и исхрана. Покрај тоа има направени само од природни состојки како органско маслиново масло или путер од какао. Исто така, содржи есенцијално масло од мента, така што ќе ви остави освежителен и многу пријатен допир во устата.

Стап за пасти за заби од Georganics

Предностите на цврстата паста за заби во споредба со конвенционалните се многубројни. Како прво, користите биоразградлив производ кој нема да ја загадува животната средина ниту кога го користите ниту кога го фрлате контејнерот. Од друга страна, неговата формула без хемикалии е многу поценета со нашето тело и неговиот иновативен формат прави да трае многу подолго од конвенционалната паста за заби: До 6 месеци или повеќе! Друга точка плус е дека тоа е солидно, не подлежи на ограничувања на ликвидноста на авиокомпаниите, што значи дека можете да го носите во вашата торба за патување без проблеми.

Имате многу широк спектар на соларни производи. Размислувајќи за летото, кои препорачувате да ги ставите во патната торба?

Целиот наш асортиман на креми за сончање е неверојатен. Тие се од брендот Амазинк! Нега на кожа, која произведува креми за сончање со природни состојки и користејќи минерални филтри како што е Цинк оксид. Минералните филтри, за разлика од хемиските филтри во вообичаените креми за сончање, се ослободени од наночестички, оксибензон и какви било други токсични состојки.

Течен крем за сончање од брендот Amazinc! Нега на кожа

Течниот крем за сончање 50 SPF е многу лесен за нанесување и е kindубезен за кожата: ја хидрира додека ја штити од УВА и УВБ зраци. Но, ако она што го барате е практична крема за сончање за да патувате, тогаш скратување на сонцето со SPF 30 спакувано во алуминиумска конзерва многу е погодно.

Покрај тоа што се грижите за лична хигиена, вие нудите и во Нула отпад бројни опции за грижа за нашиот дом. Кои се најразноврсните производи за чистење? Како овие ни помагаат да го минимизираме создавањето отпад?

Дома користиме многу производи изработени од пластика, некои од нив се многу штетни за планетата и не сме ни свесни за тоа. На пример, влошките за перење за миење на конвенционални садови се 100% синтетички и секогаш кога ги користиме, микропластиките се ослободуваат и се спуштаат во мозоци, директно загадувајќи ги морињата и океаните. Толку е лесно да ја пронајдете вашата алтернатива! Ние ги препорачуваме нашите луфа лутач за јадења, Но, навистина, луфата ќе ви помогне да го исчистите домот воопшто и можете да го користите дури и како сунѓер за туширање.

Мешалка за луфа и сапун од Марсеј

Луфа е плод на семејството тиквички и тикви што се одгледува и се остава да се исуши така што ќе останат само неговите влакна, од кои се прават сунѓери, чистачи или дури и пилинг дискови на лицето. Затоа е 100% биоразградлив и не постои ризик од загадување на водите со микропластика по употреба или дека има остатоци на садовите кои можеме ненамерно да ги внесеме

Друг многу разноврсен и повеќенаменски производ што секогаш препорачуваме да го имате дома е Сапун од Марсеј. Овој традиционален сапун е направен со маслиново масло и кокосово масло, тој е хипоалергичен и се користи за многу работи: да се мие облеката со рака или машина, како сапун за туширање, да се прават домашни детергенти, дури можете да го користите и како отвратителен! Инсекти! Во нашиот Блог веќе објаснивме многу употреби што може да му се дадат на овој рачно изработен сапун.

Да завршиме и да погледнеме наназад, како еволуира општ интерес за нула отпадни производи откако ја отворивте онлајн продавницата?

Со текот на времето, сфативме дека се повеќе луѓе се интересираат, не само во нула отпад како движење, туку и во живеење на посвесен и одржлив живот. За среќа, се повеќе и повеќе луѓе се обидуваат да живеат загадувајќи помалку и целта на Нулта отпад е да ја олесни работата на сите луѓе кои почнуваат да бидат или кои се веќе свесни.

Сепак, сè уште постои голем дел од општеството што дури и не знае што е нула отпад и затоа нашето друго одлично дело его шириме овој животен стил, и во нашите мрежи и во нашиот Блог, но исто така и во разговори и настани.

Ве охрабруваме да следите Нула отпад на мрежите, така што живеењето одржлив живот ќе ви биде полесно. И благодариме, уште еднаш, на Барбара што толку lyубезно ни одговори и на Мар што одговори на секоја од нашите пораки.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.