Јаглероден отпечаток

Јаглероден отпечаток

Со нови предизвици за животната средина Нови поими и многу сомнежи се појавуваат и околу нив. Овој пат сакаме да зборуваме за оној што многу често се споменува, јаглеродниот отпечаток. Мораме да мислиме дека овој термин може да се однесува на компании или дури и на некоја личност, бидејќи тој зборува и за личниот отпечаток на јаглерод. Тоа е идеја за која многу се зборува и ни помага да ја измериме емисијата на гасови од активностите.

Ајде да видиме внатре колкав е тој јаглероден отпечаток за што сме чуле толку многу, како се произведува и особено што можеме да сториме за да спречиме да расте. Оставањето голем отпечаток на јаглерод помага само во загадувањето и забрзувањето на климатските промени.

Колку е јаглеродниот отпечаток

Ние веќе ви кажавме за еколошки отпечатокНо, сега тоа е јаглероден отпечаток. Дефиницијата на јаглеродниот отпечаток како таква е онаа на „вкупни стакленички гасови емитирани од директен или индиректен ефект на поединец, организација, настан или производ“. Оваа дефиниција ни е јасна дека може да се примени на сè, бидејќи од големи компании до нас самите создаваме влијание врз животната средина со нашите активности, какви и да се тие. Овие гасови, главно СО2, се испуштаат во атмосферата, задржувајќи дел од топлината што ја емитува Земјата и го зголемува глобалното затоплување. Да се ​​биде личност која троши повеќе производи или која го користи автомобилот многу за сè, ќе го направи нашиот јаглероден отпечаток многу поголем од оној на другите луѓе. Добра почетна точка е да се разгледа какво влијание има секој врз загадувањето и глобалното затоплување.

Како влијанието на јаглеродниот отпечаток

Јаглероден отпечаток

Човечките суштества на крајот се одговорни за процесот на глобално затоплување што ја уништува нашата планета. Ако не ставиме крај на овој проблем што се зголеми во последниве години, ќе дојде момент кога тој повеќе нема да биде реверзибилен, а последиците може да бидат погубни за Земјата и за човекот и сите суштества што ја населуваат . Затоа е од суштинско значење да станеме свесни за тоа и да започнеме запре емисијата на СО2 во атмосферата. Овие гасови што се испуштаат создаваат слој што не само што предизвикува заробување на топлината, туку и го расипува озонскиот слој што нè штити.

Личен јаглероден отпечаток

Јаглероден отпечаток

Понекогаш мислиме дека големите виновници за климатските промени се големите компании. Евидентно е дека овој консумеризам е возможен само со големи масовни продукции во глобални компании кои емитуваат многу гасови и се многу загадувачки. Но, на крајот на краиштата, оние кои сакаат да консумираат сè повеќе и повеќе, се човечки суштества, кои се навикнаа на еден вид живот во кој е важно само она што го консумираме. Ако консумираме од компании кои не водат грижа за животната средина, нашиот стапало исто така ќе биде поголем, бидејќи придонесуваме за зголемување на загадувањето. Нашите секојдневни навики, сè што конзумираме и купуваме директно или индиректно влијае на планетата и затоа мора да бидеме свесни дека едно лице може да има и голем јаглероден отпечаток. Но, во исто време можеме да го намалиме сопственото стапало ако ги промениме нашите навики.

Учење да остави помалку трага

Во нашиот ден за ден можеме да направиме многу работи што загадуваат. Ние мора да прегледаме сè што конзумираме и да се обидеме да ја запреме таа треска на консумеризам. Користете ги основите за нашиот ден за ден и бидете свесни за важноста од избегнување купување од компании што загадуваат. Исто така, употребата на автомобилот може да се намали ако користиме јавен превоз или ако користиме велосипед или одиме на кратки растојанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.