Што е воодушевување

Upcycling

Ние генерираме се повеќе отпад и затоа е многу тешко околината да не биде засегната. Сфативме дека големиот конзумеризам нè води да генерираме тони ѓубре секоја година. Оттука, рециклирањето стана клучна точка со цел да се намали ова зголемување на ѓубрето. На велосипедизмот е идеален тренд кој се фокусира на рециклирање и да го подобрите она што веќе го имате.

El велосипедизам е исто така познат како upcycling. Овој термин ни кажува дека рециклирањето се користи креативно за да се создаде нешто важно, од поголема вредност од она што го имавме порано, па затоа се додава поимот. Без сомнение, одлична идеја е да се генерира многу поголема вредност со идејата за рециклирање и што многумина гледаат дека тоа е исто така нешто што е профитабилно.

Од каде доаѓа возењето велосипед?

Упциклинг е поим кој не е нов, бидејќи се појави во деведесеттите години. Но, овој термин ќе добиеше важност дури во новиот век. Во деведесеттите, влијанието врз животната средина не чинеше толку важно, но сега сме многу посвесни за проблемите што потрошувачите и стандардот на живеење ги создаваат во природата на краток и долг рок. Затоа, постојат многу идеи кои се додаваат на нови начини на живот, како што е воспоставување на велосипед, што е за користење на материјали веќе треба да создадеме нешто ново и вредно, нешто креативно што може повторно да се искористи. Тоа е поим кој е многу важен во светот на модата и во уметноста.

Воодушевување во мода

Воодушевување во мода

Постојат многу фирми кои веќе трајно се приклучија на оваа нова идеја. Лесно е да се видат етикети во многу од фирмите кои ни кажуваат дека нивната облека е создадена од други ткаенини кои се користат повторно или исто така од други материјали, како што се стакло или пластични материјали. Ова нè тера да видиме дека не само што купуваме мода, туку исто така купуваме облека што доаѓа од материјали што биле повторно употребени за да се создаде нешто ново што исто така има голема вредност, што ги прави повторно корисни. Идејата во мода навлезе и постојат многу комерцијални фирми како што се H&M или Zara кои вклучуваат ваков вид облека. Погледнете ги индикациите и ќе видите дека многу се направени со материјали кои се повторно употребени, па ќе знаете дека се грижите за околината додека уживате во новата мода.

Уциклирање во уметност или декорација

Упциклирање во декорација

Друга област во која можеме да го најдеме овој термин е онаа на уметноста. Светот на уметноста ја искористи креативната вена за правење работи нови со веќе постоечки материјали. Денес постои термин за именување на ова и се повеќе уметници одлучуваат да им дадат нов живот на парчињата и материјалите што секој друг би ги фрлил. Тоа е уште еден начин да ги користите овие материјали со добра цел, да спречите повеќе да загадуваат.

Што се однесува до декорацијата, можете да најдете и некои идеи за овој термин. Постојат светилки кои се направени со кристали или рециклирани метали и исто така текстилКако што се гледа на мода, текстилот може да се рециклира од други стари текстили што се фрлени. На овој начин ќе имаме дом во кој рециклирањето ќе биде присутно на многу начини. Дури и уживајќи во уметност или декорација и мода, можеме да и помагаме на животната средина во исто време и овој вид на свест е она што е потребно денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.