Што е микробиота на стомакот? 3 совети како да го подобрите

Што е микробиота на стомакот

Сигурно во повеќе наврати сте слушнале за цревната флора и колку е важно да ја заштитите за да уживате во добро здравје. Па, она што е најчесто познато како цревна флора, е она што во научна смисла е познато како цревна микробиота. Значењето на овој термин е во основа (огромна) колекција на микроорганизми кои живеат во цревата.

Микробиотата на цревата е составена од трилиони микроорганизми како бактерии, вируси, габи, па дури и паразити. Меѓу функциите на микробиотата се оние на апсорбира калциум и железо, произведува енергија и н protects штити од инвазија од други бактерии и бактерии кои можат да станат патологии. Покрај исполнувањето на различни функции за развој на имунолошкиот систем.

Што е цревна микробиота и како се формира

Бактерии на микробиота на цревата

Микробиотата на цревата е сосема различна кај секоја личност, уникатен состав што се формира за време на породувањето. Мајката ги пренесува сите видови на микроорганизми за време на породувањето, преку вагината и изметот кога станува збор за вагинално породувањеНа Или микроорганизми кои се во околината кога станува збор за породување со царски рез. Тоа е, микробиотата започнува да се формира од моментот на раѓање.

Меѓутоа, во тој момент започнува процес за кој ќе бидат потребни години за да се заврши. Во текот на првите 3 години од животот, микроорганизмите што ја сочинуваат цревната микробиота се диверзифицираат. И до зрелоста оваа диверзификација и стабилизација ќе продолжи, што ќе се влоши и дегенерира додека достигне зрелостНа Функциите на микробиотата се од суштинско значење и затоа е многу важно да се подобри и заштити во текот на животот.

Функциите на микробиотата за здравјето на луѓето се основни, всушност, се смета за функционален орган на телото. Овој состав на микроорганизми работи заедно со цревата и исполнува четири одлични функции.

 1. Олеснете го варењето: му помага на цревата да апсорбира хранливи материи како шеќери, витамини или есенцијални масни киселини, меѓу другите.
 2. Тоа е од суштинско значење во развојот на дигестивниот систем: За време на првата фаза од доенчињата и кај бебињата, микробиотата е с weak уште слаба, а дигестивниот систем е незрел. Затоа, мора да се внимава посебно бактерии кои можат да навлезат во системот на бебето преку храна, вода или контакт со валкани површини.
 3. Формира заштитна бариера: против други бактерии кои се закануваат организмите коегзистираат во човечкото тело.
 4. Зајакнување на одбраната: помага цревната микробиота зајакнување на имунолошкиот систем, што н protects штити од бактерии и вируси.

Како да се подобри микробиотата

Подобрување на цревната флора

Постојат неколку начини за подобрување и зајакнување на цревната микробиота, бидејќи станува збор за создавање на еден вид влијание врз оваа заедница на микроорганизми, подобрување на нивното здравје за да можат правилно да ги извршуваат своите функции. Начинот на подобрување цревна флора es збирот од следните упатства:

 • хранење: Потрошувачка на природна храна, без штетни материи што можат да го оштетат здравјето на микробиотата. Следете, продолжете разновидна, урамнотежена и умерена диета каде што изобилува природната храна, е најдобриот начин за одржување на здравјето на сите нивоа.
 • Пробиотици: Тие се храна или додатоци кои содржат живи микроорганизми кои служат за подобрување и одржување на цревната флора.
 • Пребиотици: во овој случај тоа е храна со а висока содржина на влакна кои обезбедуваат хранливи материи за цревната микробиота.

Телото е полно со живи микроорганизми кои живеат во различни делови на телото, како што се јазикот, ушите, устата, вагината, кожата, белите дробови или уринарниот тракт. Овие суштества се таму затоа што имаат специфична и суштинска функција во секој случај и за за да уживате во добро здравје потребно е да ги заштитите бактериите во телотоНа Следете диета богата со овошје и зеленчук, како и храна со растворливи влакна, бидејќи го фаворизира растот и активноста на микроорганизмите на цревната микробиота.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.