Што е сексуален позитивизам

Иако може да изгледа лага, Денес има уште долг пат да се помине во област контроверзна како сексотНа До пред неколку години преовладуваа хетеросексуалните и моногамни врски и за некои луѓе сексот имаше само една цел или цел, а тоа не беше ништо друго освен човечка репродукција. За среќа, работите малку напредуваа и почесто е да се видат хомосексуални парови или парови кои уживаат во сексот.

Сексуалниот позитивизам се повеќе се воспоставува во општеството и добро е да имате отворен ум кога станува збор за светот на сексотНа Во следната статија ќе разговараме подетално со вас за гореспоменатиот сексуален позитивизам и најдобриот начин да го спроведете во пракса.

Што е сексуален позитивизам?

Тоа е струја која има с followers повеќе следбеници и која ја смета сексуалноста за нешто својствено за човечкото суштество во кое мора целосно да се ужива. Сексуалниот позитивизам се залага за толеранција кога станува збор за сексот и да не мора да се ограничува на тоа и покрај правилата што може да ги наметне дел од општеството. Мора целосно да уживате во сексот и да оставите зад себе лажни верувања кои не придонесуваат ништо.

Во врска со целите што ги бара оваа струја, треба да се истакне следново:

  • Слобода и почит во однос на се што е поврзано со сексот.
  • Мора да бидете толерантни кон секоја сексуална практика и не го критикувајте бесплатно.
  • Ние мора да се осигураме дека образованието во однос на сексот е што е можно вистинито и сеопфатно, ослободени од секаков вид табуа или норми.

сексуален апетит

Како да се спроведе сексуалниот позитивизам во пракса

Кога станува збор за примена на оваа струја, има позитивен став кон сексот. Треба да започнете со себе и да ги отстраните сите предрасуди што може да ги имате за сексуалноста. Оттука, добро е овој позитивизам да се примени во пракса во личните односи.

Имајќи го овој став кон с everything што го опкружува сексот, Тоа не е лесна задача и бара малку време за да се реализира. Ако го промените својот став и почнете да го гледате сексот од друга перспектива, промената ќе дојде на сите полиња и уживањето на сексуално ниво ќе биде многу поголемо.

На крајот на краиштата, важно е да ги оставите зад себе табуата и стигмите за сексот и почнете да имате отворен ум кога станува збор за тоа. Имајќи одредена неподготвеност за секс и лажни верувања за тоа може да има негативно влијание врз врските.

Ако, од друга страна, лицето има отворен ум кога станува збор за сексуалноста, тоа ќе биде од голема корист кога станува збор за односи со други луѓе. Важно е дел од денешното општество да започне да промовира сексуален позитивизам и научете да почитувате и толерирате с everything што се врти околу светот на сексот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.