Што да видам во Глазгов

Глазгов, што да видам во градот

La градот Глазгов е пристанишен град сместен покрај реката Клајд. Овој шкотски град во Низините обично не е место за посета кога ќе се спореди со Единбург, но исто така крие и интересни работи. Од XNUMX-ти до XNUMX-ти век бил многу просперитетен и индустриски град, така што имал голем раст. Денес сè уште можеме да ја видиме викторијанската и грузиската архитектура, како и помодерните области.

Ајде да видиме што се интересни точки во градот Глазгов, што е исто така интересна посета. Одлична посета е ако сме во Единбург, бидејќи пристигнува пред еден час. Otherе можеме да го видиме неговиот историски центар и обновената област на пристаништето покрај реката, покрај другите работи.

Катедрала Св Мунго

Катедралата Свети Мунго во Глазгов

Оваа Катедралата е една од нејзините најстари градби и вистинска претстава за готскиот стил во Шкотска. Станува збор за катедрала која била изградена во XNUMX век и која била обновена во XNUMX век. Можете да го посетите гробот на Свети Мунго, кој е заштитник на градот и се наоѓа во стара крипта од XNUMX век. Можете исто така да ги цените прекрасните витражи, иако се актуелни, а таванот од XNUMX век. Многу убава катедрала и една од најважните посети во градот Глазгов.

Музеј Келвингров

Музеи во Глазгов

Во овој град има многу музеи, иако ова е оној што мора да го видите и да не го пропуштите ако немате многу време да ги видите сите. Овој музеј е опкружен со прекрасни градини и не само што ја привлекува неговата околина, бидејќи има многу дела од интерес. Можеме да видиме во нивните соби „Благовештение“ на Ботичели или „Христос на Свети Јован Крст“ на Дали, како и некои слики од Ван Гог или Рембрант.

Ботаничка градина во Глазгов

Ботаничка градина во Глазгов

Оваа убава Ботаничката градина е на едниот крај од Вест Енд. Тоа е голем јавен парк кој е многу убав во сезони како што се пролет и есен. Во оваа градина ја наоѓаме палатата Кибле, огромна викторијанска стаклена градина што вреди да се посети. Совршено место за правење прекрасни фотографии.

Некропола во Глазгов

Глазгов Некропола

Веднаш до катедралата Св Мунго е прекрасната глаговска некропола. Во Единбург можете да ги цените и прекрасните стари гробишта, кои имаат навистина посебен шарм. Овие гробишта се од времето на Викторија, така што има многу детали што ќе не остават зачудени. Можете да прошетате воодушевувајќи се на сите детали на гробиштата, а исто така да се искачите до катедралата за да го видите одозгора.

Ештон и Скриена лента

Ештон Лејн во Глазгов

Ако слушнете нешто за лентите, тие се тесни, стари и калдрми улички каде што можете да ја пронајдете најдобрата атмосфера во градот. Па уште една посета сигурно ќе сакате да ги направите вклучуваат Ештон и Скриена лента. Ештон се наоѓа во универзитетскиот кварт и можеме да најдеме барови и ресторани со добра атмосфера каде да застанеме. Скриен е потивок, со кафулиња и некои продавници во кои може да се купи нешто интересно.

Центар на градот Глазгов

Улицата Буканан во Глазгов

Во центарот на градот можеме да видиме неколку интересни места, бидејќи тоа е град во кој наоѓаме уметност и прекрасни фасади. Плоштадот Georgeорџ е многу централен плоштад со воен меморијал. На улицата Буканан ја наоѓаме најкомерцијалната улица од градот, со неколку интересни улички или ленти и прикази на урбана уметност. Можеме да го посетиме и Светилникот, многу чудна зграда во Макинтош, која беше седиште на весник, но сега е музеј со бесплатен влез.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.