Што да направите ако партнерот лаже

лага

Не се сите лаги исти и не е исто да се прави тоа невино, дека тоа со зло и знаејќи дека тоа ќе му нанесе значителна штета на другата личност. Во случај на двојка, постојано и редовно лажење ќе се уништи една од најважните вредности во секоја врска: довербата.

Без доверба не можете да оставите аманет да поддржувате кој било вид парови што може да се сметаат за здрави. Во никој случај не може да се дозволи на еден од партнерите да користи лаги редовно и ако тоа се случи, тие треба да бидат запрени што е можно побрзо.

Лагата во двојката

Точно е дека лагите се во светло на денот и во случај на парови, ова не е исклучок. Сепак, големиот процент на овие лаги се состои во изоставување на разни факти што можат да помогнат да се зајакне самиот партнер. Тоа е она што е познато како бели лаги и тие бараат над се да дадат поголема сигурност и сила на самата врска. Тотално се различни лагите како такви и што предизвикуваат голема штета во парот, дури и рушење на еднаква вредност од суштинско значење како довербата меѓу двете лица.

Во случај двојката редовно и често да прибегнува кон лаги, важно е да се распрашате и да знаете зошто тој користи лаги во врската. Од тука, двојката е задолжена да одлучи дали ќе одлучи да продолжи со таква врска или ако не вреди втора шанса и да ги намали своите загуби. Како и да е, не можете да трпите со патолошки лажго, бидејќи врската ќе стане токсична и нема да има никаков вид доверба меѓу страните.

нека каже-лаже-пар

Што да направите ако партнерот лаже

Воопшто не е исто што парот лажел само еднаш или дека тоа го прави од навика. Оттука, измамената личност мора да се запраша дали другата личност е достојна за доверба и дали наликува на вредностите што треба да бидат присутни во здравата врска.

Во сите случаи, дијалогот и комуникацијата во парот се клучни кога станува збор за решавање на кој било вид на проблеми или конфликти што може да се појават. Освен ова, мора да има посветеност од страна на двете лица, бидејќи во спротивно тоа е нешто што може да се случи повторно на краток или среден рок.

Самопочитта на повредената личност е уште еден аспект што треба да се земе предвид кога простувате лага. Не е лесно или едноставно да се обнови скршената доверба и ако емотивната состојба е ниска, може да биде тешко да се врати односот на нозе. Затоа самодовербата во вакви случаи е толку важна, како и неопходна. Треба да бидете многу сигурни пред да направите важен чекор да му простите на лицето што лаже и да му дадете втора шанса.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.