Што да направите ако детето страда од бруксизам

 

бруксизам

Ако сте забележале дека вашето дете ги крцка забите додека спие, многу е можно да страдате од нарушување наречено бруксизам. Тоа е почесто нарушување отколку што можете да замислите, што влијае на една четвртина од општеството. Отпрвин нема потреба да се грижите, бидејќи бруксизмот обично исчезнува во моментот кога детето ќе излезе со трајни заби.

Во следната статија ќе ви кажеме повеќе за бруксизмот и какви последици може да има во однос на оралното здравје на детето.

Што е бруксизам

Бруксизмот е нарушување што влијае на мускулите на устата и за кое постои прекумерна контракција на истите, предизвикувајќи силен шум за мелење. Бруксизмот може да предизвика болка во главата, вилицата или увото. Постојат две класи или типови на бруксизам:

  • Познат како центричен, кој се состои од стегање на забите посилно од нормалното. Може да се појави и дење и ноќе.
  • Ексцентричен предизвикува крцкање на забите и обично се случува ноќе.

Треба да се напомене дека бруксизмот е вообичаен и нормален додека се формираат забите. Како општо правило, Ова нарушување обично исчезнува по трајната дентиција на бебето.

Вообичаени причини за бруксизам

Бруксизмот може да се должи на физички или психолошки причини.

  • Во случај тоа да се должи на психолошки причини, се појавува бруксизам поради прекумерен стрес во животот на детето или поради значителна состојба на вознемиреност.
  • Причините можат да бидат и физички, како што е појавата на нови заби или нивната лоша положба. Сето ова значи дека тие можат да ги крцкаат забите додека детето спие.

Девојче стиска заби

Како да се третира бруксизмот

Како што веќе коментиравме погоре, во огромното мнозинство случаи, бруксизмот обично поминува самостојноНа Третманот важи само во случај да не исчезне и да предизвика силно абење на забите или силна болка во нив.

Ако детето е премногу мало, едноставно ставете пластична чинија во горниот дел и на тој начин спречете ги забите да страдаат од сериозно абење. Ако со текот на годините, бруксизмот не исчезне, би било неопходно да се започне со ортодонтски или ортопедски третман.

Ако се покаже дека бруксизмот е предизвикан од психолошки причини, препорачливо е да се користат различни мерки за релаксација кај детето да го намалите нивото на стрес или вознемиреност колку што е можно повеќе. Во случај на физички причини, се препорачува да започнете третман базиран на физиотерапија што помага да се релаксираат мускулите на устата.

На крајот на краиштата, не грижете се премногу ако вашето дете ги крцка забите додека спие. Родителите треба да бидат внимателни како се развива таквото нарушување во случај работите да се влошат. За да се ублажи овој бруксизам, препорачливо е да следите серија рутини за релаксација кои му помагаат на детето да стигне мирно пред спиење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.