Што да видите и да направите во градот Кордоба во Андалузија

Што да видите во Кордоба

La Градот Кордоба е еден од најпосетуваните во Андалузија. Познат е како град на трите култури, бидејќи неколку култури биле многу важни во неговото создавање, римската, арапската и еврејската. Тоа е многу важно место историски, бидејќи беше главен град на калифатот со векови. Денес се соочуваме со неверојатен град кој во своите темели ни покажува таа мешавина на култури.

Ајде да видиме што работи што треба да се видат и направат во градот Кордоба. Најдобро е да го посетите за време на пролетта, кога времето не е толку топло и кога се украсени фасадите, како и неговите познати патиоси, со сите видови шарени цвеќиња. Откријте сè што можете да видите во прекрасниот град Кордоба.

Mosамија-катедрала на Кордоба

Mosамија-катедрала во Кордоба

Ова е без сомнение најамблематскиот споменик во Кордоба и оној што не можеме да го пропуштиме под никакви околности. Оваа џамија е споменик во кој може да се цени минувањето на вековите, бидејќи има стил на готски, барокен, ренесансен или мудејар. Оваа зграда денес се претвори во Катедралата е изградена како џамија во 784 година. Во XNUMX-XNUMX век бил претворен во катедрала. Во џамијата можеме да го видиме прекрасниот двор лос Наранжос во северниот дел, максурата со арапска архитектура и просторијата за хипостил. Покрај тоа, тоа е многу обемно место, со капели, музеи и разни врати.

Алказар на христијанските монарси

Алказар на христијанските монарси во Кордоба

Ова е прекрасна тврдина каде живееле католичките монарси, каде што ја спровеле кампањата за преземање на Кралството Гранада. Ова исто така беше познато место каде што Кристофер Колумбо побарал финансирање да го направи патувањето што ќе го одведе до откритието на Америка. Тоа е прекрасен простор кој има и добро чувани градини каде можете да дишете многу мир.

Медина-Азахара

Медина Азахара

ова археолошки локалитет светско културно наследство и тоа ни покажува колку бил важен овој град низ историјата. Оддалечено е неколку километри од центарот на градот, но вреди да се види. Ова беше јадрото на градот што го формираше Калифатот на Кордоба, па затоа беше од клучно значење. Willе уживате да ги гледате урнатините и да учите за калифатот.

Римски мост

Римски мост

Овој град бил сведок на повеќе култури, па оттука наоѓаме секакви споменици во него. Еден од елементите што се дел од твоето минатото е добро познат Римски мост. Тоа е типична слика на градот, бидејќи во позадината може да се види џамијата-катедралата. Овој камен мост е многу убав и пред многу векови беше единствениот мост што му го отстапи местото на градот, па затоа неговата важност беше клучна.

Плоштад Коредера

Плоштад Коредера во Кордоба

Кога го посетуваме градот, не само што сакаме да застанеме на спомениците, туку и на најживите и најцентрални места. Е Плаза де ла Коредера е нервен центар во градот, па не мора да престанете да ја посетувате. Тоа е навистина убав плоштад, во кастилјански стил, многу симетричен и со лакови. Тоа е совршено место за одмор и да имате некои предјадења, бидејќи кујната од Кордоба е уште една од силните страни во градот.

Евреинот

Еврејска четвртина од Кордоба

Како што рековме, овој град помина низ многу култури, вклучувајќи ја и еврејската. На Еврејската четвртина од Кордоба е место со многу шарм, полн со мали улици за прошетка. Има многу убави агли, па затоа идеално е да прошетате низ оваа област без да имате фиксен тек, само да уживате во секој простор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.