Што да видите во Велс, Велика Британија

Што да видам во Велс

Велс е дел од Велика Британија и тоа е една од најубавите делови што можеме да ги видиме. Патувањето низ оваа јужна област е нешто импресивно, бидејќи наоѓаме неверојатни предели и прекрасни села. Познато е по тоа што е земја со многу замоци, бидејќи беше многу заштитено подрачје, но исто така и со мали и шармантни градови и пејзажи кои ќе ни го одземат здивот.

Дефинитивно вреди размислете за патување во областа Велс, бидејќи ќе се за inубиме во оваа област. Една од најмалите нации во Обединетото Кралство, но на тоа нема на што да им завидува на другите. Toе видиме некои од главните места за посета во Велс.

Кардиф, главниот град

Што да видам во Кардиф

Кардиф е главен град на Велс и затоа мора да се види. Се издвојува по својот замок датирајќи од времето на римското владеење, иако претрпел многу реновирања и екстензии низ историјата. Не треба да се пропушти Саат-кулата и Anидот на животните. Следно можеме да ја посетиме населбата Кастиloо, која е нејзината најкомерцијална и најжива област. Исто така вреди да се види е прекрасниот парк Буте, еден од најголемите градски паркови во Велика Британија, сместен покрај реката Таф. Посетете ги прекрасните стари галерии Кралската аркада, место за наоѓање сувенири и антиквитети. Продолжува со посета на Централниот пазар за да ги видите типичните производи и неговиот историски музеј.

Свонси, неговиот втор град

Свонси во Велс

Ова е втор по големина и најважен град во Велс, што го прави уште едно место за посета. Неговиот центар бил обновен по Втората светска војна со бомбардирање. Можете да го видите плоштадот Замок и да ја посетите улицата Оксфорд, нејзината комерцијална област. Исто така го истакнува неговиот голем пазар, со најдобрите гастрономски производи на Велс. На ова место треба да го истражите неговиот прекрасен залив и да поминете покрај Светилникот Мумблс, неговиот познат светилник.

Конју, шармантен град

Што да видите во Велс, Конви

Во Велс имаме убави мали шармантни градови, како Конви во Северен Велс. Ledиден град кој е прогласен за светско наследство. Се истакнува по својот импозантен замок од XNUMX век што несомнено ќе го привлече нашето внимание и што сè уште зачувува дел од неговиот ид. Во вилата можете да ја видите куќата Плас Мавр со прекрасна елизабетанска архитектура. Можеме да ја посетиме и најмалата живописна куќа во Велика Британија и областа на пристаништето, што е многу убаво.

Национален парк Сноудонија

Парк на природата Сноудонија

Овој прекрасен национален парк лоциран во Северозападен Велс е полн со планини, долини, езера и водопади. Место кое не само што изненадува ако поминеме низ него, туку е и рај за оние кои сакаат да одат на планинарење среде природата. Во овој парк се наоѓа планината Сноудон, највисокиот врв во Англија, како и други пониски врвови кои се идеални за почетници во планинарење. Според легендата, на врвот на планината е огресот Рита Гавр, кој бил погубен од кралот Артур.

Лаландуно, уживајте во викторијанскиот стил

Откријте го живописниот град Лаландуно

Ова е уште еден од шармантните градови на Северен Велс, место кое е исто така одлична дестинација за одмор во Велика Британија. Постои одличен трамвај кој се искачува до врвот на градот. Да се ​​биде толку туристичко место, знаеме дека ќе најдеме секаков вид услуги, од продавници до ресторани, хотели и кафулиња. Забележано за неговото елегантно шеталиште, но исто така и за градбите во викторијански стил. Исто така, очигледно токму тука Луис Керол запозна малку лондончанец кој го инспирираше да ја создаде „Алиса во земјата на чудата“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.