Шеќер ролни од шафран, слатко задоволство за попладневна ужина

Шеќер ролни од шафран

Дали сакате да си подарите слатко задоволство за време на викендите? Ако преферирате бриоши од послатки колачи и колачи, имате среќа! Овие ролни со шеќер од шафран Тие се совршено дополнување на добро кафе и погледнете ја бојата!

Јадат со очи, нели? Можам да ве уверам дека неговиот вкус нема да ве разочара. Тестото е вкусно, и тоа добро слој путер и ванила што го користат како фил им дава дополнителен допир на вкус, суптилен, но важен. Дали ќе се осмелите да ги подготвите?

Нема да ве измамиме, потребно е време. пецивото е такво, благодарен, но скап што се однесува до времето. Затоа што во реалноста работата не е толку колку што е потребно времето за чекање малото тесто а квасецот си ја врши работата. Ако ова не ве кочи, повелете!

Состојки

засладено млеко со шафран

 • 12-15 нишки шафран
 • 10 гр. на шеќер
 • 30 гр. топло полномасно млеко

За масата

 • 370 гр. брашно за леб
 • 30 гр. на шеќер
 • 6 гр. инстант сув квасец
 • 6 гр. на сол
 • 155 гр. полномасно млеко на собна температура
 • Засладено млеко со шафран*
 • 1 јајце Л.
 • 65 гр. путер исечкан на коцки и на собна температура,

полнење со путер

 • 75 гр. путер на собна температура
 • 50 гр. на шеќер
 • 1 лажичка брашно
 • 1 лажичка паста од ванила

прелив

 • 1 јајце
 • стопен маргарин
 • Шеќер

Чекор по чекор

 1. За почеток подгответе го засладеното млеко обработувајќи го шафранот во малтер. Откако ќе се скрши додадете го шеќерот и продолжете со работа додека не се обои. Потоа додадете го млекото, измешајте и оставете да отстои 15 минути.

Подгответе го тестото за кифличките

 1. Потоа продолжете со тестото. За да го направите ова, ставете ги сите состојки освен путерот во садот на процесорот за храна. Работете 10 минути со мала брзина со додаток за тесто додека не се соединат сите состојки. После, додадете путер коцка по коцка и продолжете да го обработувате тестото 10-20 минути со средна брзина додека не стане мазно, еластично и не можете да го истегнете меѓу прстите без да го скршите. Немате робот или правилен прибор? Откако ќе го вклопите путерот, можете да месите со рака додека не постигнете тесто со истите карактеристики. Се разбира, не заборавајте да го правите тоа во делови од 2 минути, одморајќи се околу 6 минути подоцна.

Подгответе го тестото за ролатите со шеќер од шафран

 1. Тестото ставете го во сад, покријте го со влажна крпа и оставете го тестото да нарасне за еден час или додека не порасне 60%. Потоа, однесете го во фрижидер додека не го удвои волуменот, помеѓу еден и два часа.
 2. Дали тестото веќе нарасна? Подгответе го филот со путер Измешајте ги сите состојки во сад и резервирајте.
 3. Време е да ги обликувате лепчињата! За тоа развлечете го тестото додека не постигнете правоаголник од околу 45×30 cm.
 4. потоа со нож намачкајте го филот со путер за неговата површина. И откако ќе го направите, земете го тестото за една од пократките страни и преклопете го на половина покривајќи го филот.
 5. Веќе го имаш? Сега поделете го тестото на 9 ленти а потоа, истегнете ја секоја од овие ленти во исто време кога ќе ги навивате, свртувајќи ги секој од краевите во спротивна насока.

Расукајте го тестото и потоа расукајте го

 1. После креирајте ролна со нив, тркалајќи ја лентата на себе од внатре кон надвор како на фотографијата, на плех обложен со хартија за печење. Имајте на ум дека крајниот врв ќе треба да се стави под ролатот за да не се одвојува при печењето.
 2. Кога ќе се формираат 9-те кифлички, покријте ги со крпа и оставете да нарасне 45 минути.
 3. Потоа обојте ги со изматеното јајце (намалено со неколку капки вода) и однесете го во рерна. Печете на 180ºС за 13-16 минути, додека шеќерните кифлички не почнат да кафеави на дното.
 4. Потоа извадете ги од рерна ролатите со шеќер од шафран и премачкајте ги со путерот.
 5. За крај, и кога ќе можете да ги земете со рака, но додека се уште се топли, премачкајте ги со шеќер.
 6. Завршено! Оставете ги ролатите со шеќер од шафран да се изладат целосно и уживајте во нив со добро кафе, чај или чоколадо.

Обликувајте и испечете ги кифличките со шеќер од шафран


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.