Шармантни села на португалскиот брег

Што да видите на португалскиот брег

Португалија е земја со многу шарм, со неверојатни традиции и многу километри крајбрежје што го прави една од најдобрите дестинации за лето. Постојат попопуларни крајбрежни области, како што е онаа во Алгарве, но има многу повеќе што да открие, како што е северниот брег со неговите градови толку слични на оние од Галиција или средното подрачје, каде што веќе гледаме добро познат турист места.

Ќе видиме некои од шармантните градови што можеме да ги посетиме ако патуваме покрај португалскиот брег. Ова крајбрежје има многу што да се види, а возењето по него е одлична идеја. Тоа е едно од најдобрите патувања што може да се направи во Португалија.

Вијана направи Кастело

Виана до Кастело е едно од главните места за посета на португалскиот северен брег. Овој мал град има плажа, но има и многу места за гледање. На врвот на а планината можеме да ја видиме црквата Санта Лузија, необична зграда со квадратен план која има спектакуларен поглед кон морето и градот. Еднаш во градот, можете да одите до пристаништето за да го видите бродот Гил Еанс, стар болнички брод каде што можете да го видите мебелот што го користеле. Во Виана до Кастело можеме да го посетиме и музејот на чоколадо.

Пјова де Варзим

што да видам во повоа де варзим

Овој мал град се наоѓа во областа Порто и порано беше место посветено на риболов. Во градот можеме да видиме една од типичните северни тврдини, позната како тврдината Носа Сенхора де Консеисао. Една од точките што може да се види е Иглесија да Лапа, мала, но со многу шарм. Во близина на тврдината гледаме споменик на жената рибар. Оваа популација денес има голем туризам благодарение на своите плажи.

Aveiro

Што да видам во Авеиро

Населението на Авеиро е позната како португалска Венеција по своите канали, кои се користеле за трговија во минатото. Молицеиросите се толку шарени чамци што во денешно време ги воодушевуваат туристите, носејќи ги низ каналите. Градот има прекрасни фасади. Можеме да го видиме и Музејот Авеиро лоциран во манастирот Исус и Катедралата да Се Де Авеиро. Во оваа област не треба да ги пропуштите плажите на Коста Нова и плажата Бара.

Фигуеира да Фоз

Фигеира да Фоз на португалскиот брег

Ова е едно од најтуристичките места на португалскиот брег. Фигеира да Фоз има прекрасни и обемни плажи како праја да Каридад. На ова место можеме да видиме и некои тврдини како Буаркос и Санта Катарина. Во урбаната област е Палатата на градоначалникот на Сото, во француски стил и со прекрасни градини. Казиното е уште една од неговите важни точки што привлекува многу туристи.

Cascais

Што да видите во Каскаи

Ова е уште една шармантна вила која вреди да се посети. На општинскиот пазар можеме да видиме секаков вид храна и градината Висконде да луз е место за прошетка во центарот на градот. На шеталиште и плажите да Рајнха или да Рибеира се најинтересните точки. Исто така, мора да се изгубиме во неговиот стар град и да ја видиме, на пример, палатата Сеиксас или старата тврдина.

Лагос

Што гледаат во Лагос

La Населението во Лагос се наоѓа во областа Алгарве, на југот на Португалија. Ова е една од најтуристичките области во Португалија. Карпите Понта да Пиедед се многу убави и природен простор што мора да се види. Во оваа област се наоѓа и Меја Праја, една од нејзините најголеми плажи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.