Чоколадна муса на крцкава основа со портокал

Чоколадна муса на крцкава основа со портокал

Кога во неделата го предложивме салата од смоква како додаток од можно Вечера на вineубените, Овој десерт веќе го имавме подготвено и подготвено да го споделиме со вас: Чоколаден мус на крцкава основа од портокал. Затоа што ако требаше да избереме десерт, тој требаше да биде чоколадо.

Чоколадото Има супстанции што ни даваат задоволство, како што се теобромин, фенилетиламин и анандамид. Вториот помага да се подобрат нивоата на допамин, невротрансмитер поврзан со емоции и сексуално задоволство. Оттука, уште од античко време, афродизијачките својства се припишувале на чоколадото.

Без разлика дали се базираат или не, чоколадото генерира благосостојба на многумина од нас и тоа е доволно за да го направиме главен јунак на овој десерт. Десерт кој комбинира а лесен мус со крцкава основа на суво овошје и портокал. Фантастична комбинација да го изненадите вашиот партнер и / или да ви дадете слатко задоволство, не се согласувате?

Состојки

За основата:

 • 45 гр. 85% пециво од темно чоколадо
 • 20 гр. сецкани ореви (лешници и бадеми)
 • 1 лажица снегулки од овес
 • 4 гр. захаросана портокалова, мелено *

За мус:

 • 60 гр. 70% темно чоколадо
 • 1, 5 листови од желатин
 • 60 гр. млеко
 • 85 гр. течен крем (35% маснотии)

За захаросаниот портокал:

 • Кожа од портокал (чиста со ретко кој бел дел)
 • Шеќер
 • Вода

Чекор по чекор

 1. Започнете со подготовка на захаросан портокал. За да го направите ова, загрејте ја водата во тенџере додека не зоврие. Потоа, воведете кора од портокал и скандали 4 минути. После тоа, изладете ги под млаз ладна вода. Ставете чиста вода во тенџерето и повторете ја истата операција. Willе мора да го направите ова 3 или 4 пати со цел да ја отстраните горчината од портокалот.
 2. Откако ќе се осветли четири пати, добро исцедете ја кората од портокал и измерете ја. Ставете иста тежина на шеќер и половина вода во тенџере. Дајте му топлина и кога шеќерот целосно ќе се раствори и водата се клокоти, додадете лушпи од портокал. Гответе ги на среден оган (продолжете да врие) сè додека не го впијат најголемиот дел од сирупот. Потоа, извадете ги и ставете ги на хартија за готвење, одделени едни од други, да се оладат. Почекајте да се стврднат за да продолжат со подготовката.

Захаросан портокал

 1. Растопете го чоколадото од основата во микробранова печка и потоа комбинирајте го со остатокот од состојките. Ставете прстен од мус со дијаметар приближно 10 см на чинија или рамен послужавник обложен со пергаментна хартија. Истурете ја смесата внатре, измазнете ја површината со лажица и однесете го веднаш во фрижидер додека не се стврдне.

Чоколадна муса на крцкава основа со портокал

 1. Додека, подгответе мус од чоколадо. Започнете со хидрирање на желатин во сад со ладна вода 10 минути. Потоа исцедете го и растворете го во врелото млеко (кога ќе почне да врие) од оган.
 2. Растопете го чоколадото во сад во микробранова печка и потоа додадете ја смесата со млеко и желатин малку по малку мешајќи со шпатула. Откако ќе добиете хомогена смеса, оставете го да се смири 10 минути.

Чоколадна муса на крцкава основа со портокал

 1. Искористете го тоа време да крем крем со некои прачки додека не се монтира полу. По 10 минути, додадете го кремот во чоколадната смеса со обвивни движења за да постигнете воздушна смеса.
 2. Истурете мус чоколадо на врвот на основата и ставете го во фрижидер најмалку 4 часа.
 3. Потоа, одмонтирајте и украсете со захаросан портокал.

Чоколадна муса на крцкава основа со портокал


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.