Четири совети за лекување на запек кај деца

запек

Запекот е прилично чест дигестивен проблем кај децата. Запомнете дека цревата сè уште се развива и нормално е дека од време на време претставува таков проблем што не завршува добро да ги апсорбира различните хранливи материи од храната. Нормалното е што овој запек може да се реши без премногу проблеми и да исчезне како што дошло.

Меѓутоа, ако запекот трае со текот на времето, важно е да одите кај лекар за да проверите дали страдате од кој било вид патологија. Потоа, ние предлагаме низа лекови или совети кои можат да му помогнат на малиот да го реши неговиот дигестивен проблем.

Зголемете го внесот на влакна

Влакната се клучни и неопходни кога станува збор за спречување на детето да страда од запек. Влакната не можат да недостасуваат во исхраната на детето и треба да се земаат редовно со сите оброци. Го има во овошјето како јаболко или киви, во зеленчук или житарки. Нормално, имањето диета богата со растителни влакна помага да исчезнат различните проблеми со запек.

Пијте многу вода

Друг клучен елемент кога станува збор за спречување на детето да страда од запек е да пие вода во текот на денот. Многу е важно детето да остане совршено хидрирано во секое време и не претставуваат недостаток на течности. Внесувањето вода помага на столицата да омекне и може да излезе надвор без никаков проблем. Препорачаниот пијалок треба да биде вода, не се препорачува внесување на засладени пијалоци или сокови бидејќи тие не придонесуваат ништо добро за организмот.

-како-да се спречи-и-третира-запек-кај-деца_

Спортува

Редовното физичко вежба спречува запек. Физичката активност помага фекалната маса да се спушти низ цревата без никаков проблем и да ја исфрли столицата на задоволителен начин. Покрај ова, вежбањето спорт е важно детето да се чувствува добро со себе и да избегнува проблеми со вишок килограми.

Внес на ферментирани млечни производи

Една од причините за запек кај децата може да биде резултат на недостаток на пробиотици во дигестивниот систем. Овие бактерии се присутни во ферментираната храна и помагаат да се апсорбираат различните хранливи состојки кои се наоѓаат во дигестивниот тракт.

Општо, запекот кај децата се решава со следење на оваа низа совети или природни лекови. Сепак, може да се случи проблемот да опстане и покрај следниве вакви совети. Ако тоа се случи, родителите треба да одат на лекар за да ја откријат причината зошто запекот продолжува или опстојува и оттаму, постапуваат на најсоодветен можен начин. Во такви случаи, детето може да претрпи некаков вид на патологија што го спречува да има нормален цревен транзит. Овој дигестивен проблем обично се решава со администрирање на одредени лекови кои помагаат дигестивниот процес да биде идеален. Инаку, малото може да има епизоди на запек континуирано со сите лоши што ова ги повлекува на здравствено ниво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.