Храна за подобрување на сексуалната желба

Двојка

Подготвувањето специјална вечера е лесен начин да му покажете на другата личност дека ја сакате на Денот на в Valentубените. Вечера може да вклучува и состојки на афродизијак кои ја зголемуваат вашата сексуална желба. Дали сакате да знаете кои се тие состојки и како да ги користите?

Постојат храна како смокви кои содржат голема содржина на бета-каротен, супстанца што влијае на производството на полови хормони во лутите пиперки. Други, како што е чили пиперка што предизвикува нашиот мозок да произведува ендорфин или црно чоколадо, кое произведува фенилетиламин, невротрансмитер кој предизвикува еуфорија и возбуда. Но, овие не се единствените, списокот е долг:

Храна која ја подобрува сексуалната желба

Дали размислувате да подготвите посебно мени за да го изненадите вашиот партнер на Денот на вineубените? Забележете ја оваа храна и вклучете ја во вашите рецепти; тие ќе го зголемат вашето либидо и тие ќе ви помогнат да уживате повеќе. Не знаете како да го направите тоа? Не грижи се, ќе ти дадеме неколку идеи подоцна.

Афродизијачка храна

 • Авокадо Витаминот Е има одлучувачки ефект врз нашиот сексуален апетит и можеме да го најдеме во значителни количини во авокадо.
 • Цимет Циметот го стимулира протокот на крв во абдоминалната област, ја зголемува телесната температура и го подобрува протокот на крв во гениталиите. Ја зголемува леснотијата да се постигне возбуда, па затоа му се припишуваат афродизијачки својства.
 • Чили и други лути пиперки. Капсаицинот, активна компонента присутна во овие пиперки, го зголемува протокот на крв и ја зголемува температурата на нашето тело. Исто така, предизвикува мозокот да ослободува ендорфин, хормони кои „прават да се чувствуваме добро“. На естетско ниво, тоа исто така предизвикува образите да поцрвенат и да се појават усните полни, што може да биде привлечно.
 • Чоколадо. Зрната какао содржат биогени амини, тирамин, фенилетиламин, метилксантини и масни киселини слични на канабиноидите, кои му дадоа на чоколадото одредени афродизијачки способности поврзани со покачувањето на нивото на серотонин.
 • Јагоди. Семето на ова и на други црвени плодови како малини се богати со цинк, поради што нивното консумирање е одлично за вашето либидо. Тие ги стимулираат ендокрините жлезди и нервниот систем.
 • Insеншен. Овој корен се користи во азиските култури со векови за борба против еректилната дисфункција кај мажите. Во случај на жени во менопауза, корејскиот црвен женшен помага да се зголеми либидото.

Афродизијачка храна

 • Смокви. Тие содржат голема содржина на бета-каротин, супстанца што влијае на производството на полови хормони, исто така ја подобрува желбата и ја изедначува рамнотежата на естрогенот. И поради нивната висока содржина на шеќер, тие се добар извор на енергија.
 • Мед Медот е храна со висока енергетска вредност и содржина на витамини Б и Ц кои го стимулираат производството на полови хормони.
 • Морско оревче. Во индиската култура се смета за стимулатор на либидото уште од античко време. Неговиот термоген ефект и способноста да го заслади здивот можат да ја зголемат сексуалната привлечност и желба.
 • Хлебните. Благодарение на количината на калиум, витамин Б, буфотенин и магнезиум успева да ги балансира мозочните невротрансмитери кои го запалуваат либидото. Така го подобрува расположението и самодовербата.
 • Остриги. Иако е една од храната што повеќето луѓе ја поврзуваат со возбудување од сексуална активност, ниедно истражување не ги потврдува овие ефекти. Неговата афродизијачна моќ е веројатно поврзана со неговата висока содржина на цинк. Ова може да помогне да се поправат сите недостатоци што може да ја отежнат возбудата. Од психолошка гледна точка, неговиот изглед сличен на женскиот полов орган може да ја поттикне имагинацијата и, следствено, желбата.
 • Лубеница. Во некои студии, лубеницата има афродизијачки својства како резултат на цитрулинот присутен во нејзината кора. Кога се проголта, телото го претвора во аминокиселина наречена аргинин, која го стимулира производството на азотен оксид и ги релаксира крвните садови на начин сличен на синтетичките супстанции како што е вијаграта.
 • црвено виноГлавната состојка, алкохолот, е најголемиот познат дезинхибитор. Содржината на антиоксиданс исто така може да му даде вазодилататорно дејство што овозможува поголемо снабдување со крв во областите на гениталиите. Сепак, злоупотребата на оваа супстанца може да доведе до спротивното од она што го сакаме.

Предлози за мени за Денот на вineубените

Дали барате специфични предлози за подготовка на менито на в Valentубените? Во Безиа ви предлагаме да го започнете оброкот со салата од смокви и боровинки, малку аспарагус со облекување со авокадо и јагода или некои тостови со сирење со грозје и мед.

мени

Да се ​​продолжат со полнети остриги или т филе со кубанска каша тие би биле одлична опција. А за десерт? Во Безиа несомнено би избрале некои круши во вино со цимет, Еден чоколадна муса со портокал, некои чаши банана со крем од ванила или неколку едноставни јагоди со чоколадо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.