Хигиена на носот кај бебињата

хигиена

Хигиената на носот кај бебињата е задача што родителите мора да ја извршат внимателно и деликатно. Важно е редовно да се спроведува таква хигиена, особено кога детето има запек. Способноста да ги исчистите ноздрите може да му помогне на бебето да дише подобро, нешто што е клучно кога станува збор за добивање најдобар можен сон.

Во следната статија ќе зборуваме малку повеќе за хигиената на носот кај бебињата и упатствата што треба да се следат за да се направи тоа на најдобар можен начин.

Кога да се спроведе хигиена на носот кај бебињата

Ваквата хигиена треба да се прави на редовен начин за да се отстрани што повеќе слуз и да се исчистат ноздрите. Во случај бебето да настине, родителите мора внимателно да ја спроведуваат таквата хигиена и да се погрижат малото да дише што е можно подобро. Елиминирањето на што повеќе слуз е исто така важно, така што малото не страда од одредени болести како што е синузитис.

Покрај хигиената на носот, родителите можат да изберат да постават овлажнител во просторијата за да одржуваат влажна средина и да избегнат застојот во носните пасажи на бебето. Во зимските месеци и поради греењето, околината станува претерано сува и метежот може да се влоши, оттука и важноста на користење на овлажнител.

назален 1

Чекори при вршење на соодветна хигиена на носот кај бебињата

Првото нешто што родителите треба да направат е да го положат детето, на површина што е мека и удобна. Следното нешто што треба да го направат родителите е да го направат своето дете што е можно порелаксирано. За ова, добро е да имате помош од вашиот партнер или друга личност.

Потоа, тие треба да додадат неколку капки физиолошки солен раствор во двете ноздри. Серумот помага да се елиминира акумулираната слуз и на овој начин се осигура дека малото може да дише многу подобро. Освен серумот, родителите исто така можат да користат солен раствор што помага за совршено чистење на носот.

Познатиот аспиратор честопати е контроверзен и се препорачува да се користи само во случај слузта да е премногу важна. Треба да бидете многу внимателни кога го користите, бидејќи ако се користи нагло, може да предизвика повреди на увото, како што е отитис. Како и да е, експертите советуваат употреба на серум секогаш кога и каде е можно.

Накратко, хигиената на носот е многу важна во првите месеци од животот на детето. Како што веќе споменавме погоре, тоа е нешто што мора да се направи внимателно за да избегнете да го направите бебето премногу нервозно. Хигиената треба да се направи со детето целосно опуштено и во огромно мнозинство случаи да се примени физиолошки серум или солен раствор.На Метеж кај бебиња е доста честа појаваОттука и важноста на добрата хигиена за да се елиминира вишокот слуз од носните пасуси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.