Градинарски фонтани, украсни и релаксирачки

Градинарски фонтани

Фонтаните биле низ историјата а фундаментално парче во градините. Декоративен елемент кој не само што им додава карактер, туку придонесува и за создавање спокојни и рефлексивни средини благодарение на шумот на водата.

Во суви лета како нашето, фонтаните за градина се исто така алатка за да се донесе свежина на овој отворен простор. Причините за желбата ставете фонтана во вашата градиназатоа, тие се многубројни. Колку што факторите што мора да ги земете предвид за да изберете еден.

Претходните фактори да се земат предвид

Вие нема да предвидите ништо ако започнете да барате фонтани за градини без претходно да анализирате каде сакате да ги ставите и какви карактеристики барате во нив. Можностите на пазарот се бесконечни и да поставите неколку прашања пред да започнете, ќе го забрза вашето пребарување.

Градинарски фонтани

 1. Каде ќе го поставите? Во центарот на градината или наспроти wallид?
 2. Дали преферирате обична работна фонтана или монтажен модел?
 3. Каков стил ја барате вашата градина? Класичен, современ, медитерански, минималистички, природен ...
 4. Дали звукот на изворот е важен за вас? И стапката на проток и висината на водниот млаз ќе влијаат на количината на бучава од изворот.
 5. Можете ли да го поврзете со проточна вода? Дали сте подготвени да завршите работа или претпочитате да користите други видови оперативни механизми?

Одговорот на овие прашања ќе ви помогне да го конфигурирате најсоодветен тип на фонт за вашата градина. На овој начин можете побрзо да го филтрирате пребарувањето и да стигнете до фонтаните во градината што ве интересираат. Потоа, помеѓу реалните можности, и дизајнот и буџетот ќе ви помогнат да ја донесете последната одлука.

Видови градинарски фонтани

Ако сте се обиделе да одговорите на прашањата, нема да ви биде тешко да претпоставите дека постојат многу фактори што можеме да ги разгледаме за да ги класифицираме градинарските фонтани во различни типови. Сепак, денес ќе се фокусираме само на две, во кои ги сметаме најважните: перформанси и материјал.

По својот стил / материјал

Материјалот или комплет материјали од кои е направена градинарска фонтана одреди го твојот стил. Повеќето фонтани во класичен стил се направени од камен, како и оние од медитерански стил вообичаено е да има керамички елементи.

 • Камени фонтани: Фонтаните од природен камен се користеле низ историјата како фокусен елемент во градината. Издлабени парчиња и со скулпторски форми традиционално го окупираат центарот на најелегантните градини. Оние со сливови или корита, од своја страна, традиционално ги украсија theидовите на големите селски куќи. Двете се карактеризираат со нивната висока цена.

Класични камени фонтани

 • Фонтани со плочки: Овој тип фонтани обично се направени од бетон и украсени со плочки. Во арапската култура тие претставуваат заоблени форми и многу шарени мотиви; Ова се изворите што обично ги наоѓаме во јужна Шпанија. Сепак, можно е да се создадат други видови фонтови од плочки, фонтови со посовремена естетика. Како? Користење на прави линии и плочки во црно-бели тонови.

Фонтани со плочки

 • Метални извори: Со текот на времето, металните фонтани добиваат многу карактеристична патина што им дава карактер. Во метал можете да најдете фалсификувани фонтани со класична естетика, но и други создадени од едноставни метални парчиња кои добиваат помодерна естетика и кои совршено се вклопуваат во минималистички или ориентално инспирирани градини.

Метални фонтани

За неговото работење

Многу важен аспект што треба да се земе предвид е видот на работата на фонтаната. Повеќето од нив имаат електрични мотори дека можете да се поврзете на мрежата или да работите преку надворешни батерии или соларни панели. Имајте на ум дека во зависност од тоа каде сакате да ја поставите фонтаната, неговото поврзување со електричната мрежа може да бара дополнителни работи и да ги зголеми трошоците.

Со кој тип фонтана би сакале да ја украсите вашата градина?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.