Прекрасни и практични рачни производители на кафе

Рачни производители на капе кафе

Подготвувањето кафе е за многумина од нас ритуал со кој започнува момент на уживање и спокојство во средината на утрото или средината на попладнето. Да го сториме тоа, имаме бројни алтернативи, рачни производители на кафе капе дека денес го предлагаме најдоброто за да се постигне нежно кафе, но со многу вкус.

Убава, практична и безжична, Вака се рачните производители на капка по капка кафе што ги предлагаме денес во „Безиа“. Сите се опремени со филтер во кој се става меленото кафе и на кој топла вода се истура рачно, но со различни нијанси за да се внесе кафето. Мелита, Чемекс или Харио, вие изберете!

Со векови, кафето се подготвуваше со загревање на мелено кафе во тенџере со вода. И, токму овие машини за кафе ја зачувуваат таа суштина, но го подобруваат конечниот вкус на кафето. Лесни за употреба, тие исто така имаат бројни предности во однос на другите видови на кафемат:

 • Тие заземаат малку простор во кујната.
 • Тие се лесни и лесни за движење.
 • Тие се убави. Тие изгледаат одлично на работна површина од кујната.
 • Не им требаат кабли.
 • Неговата работа е едноставна
 • Неговата едноставност ја прави нејзината издржливост висока.
 • Тие се ефтини

Мелита

Дали знаевте дека тоа е основачот на Мелита кој го измисли филтрирањето кафе во 1908 година? Подоцна, во 30-тите години Мелита Бенц воведе конусни филтри што го подобри квалитетот на кафето произведувајќи поголема површина за негово извлекување. Филтри што ги знаеме денес и кои станаа белег на фирмата.

Мелита

Findе најдете во каталогот Мелита држачи за филтрирање од пластика, стакло и порцелан со иновативни жлебови кои обезбедуваат избалансирана екстракција на кафе. Покрај тоа, неговите два отвора ќе ви овозможат да го споделите задоволството од пиење кафе, бидејќи можете да подготвите два истовремено. И нема да ве чини повеќе од 17 евра.

Портафилтерите во комбинација со стакленото карафетче Melitta Pour Over продолжуваат да ви овозможуваат и денес варете кафе на едноставен и елегантен начин за добар број луѓе. Карафата е изработена од боросиликатно стакло и може да се користи со топли или ладни течности без ризик од кршење. Погоден е за микробранова печка и благодарение на капакот што може да се отстрани може лесно да се измие во машина за миење садови.

Chemex

Иконскиот стаклен бокал Чемекс е измислен од германскиот хемичар Питер Шлумбом во 1941 година. Неговиот чист и едноставен дизајн Го прави да изгледа добро на врвот на секој countertop. Моделот со дрвена рачка е особено впечатлив, како и давање топлина на дизајнот, тоа ќе ве спречи да горите кога го држите врелото стакло.

Производител на кафе „Чемекс“

Рачни производители на кафе се достапни во различни големини за подготовка од три до тринаесет чаши. И дизајнот на неговите филтри за влакна е посебен, подебели од конкуренцијата да ги чувате горките елементи, масла и житарки од вашата чаша.

Харио

Харио е основан во Токио во 1921 година и првично произведува производи од стакло за хемиски лаборатории. Вашиот најпопуларен V60 уред, Таа беше развиена за да ги подобри портафилтрите што постоеја во тоа време. Со агол од 60º, водата тече кон центарот на мелењето, продолжувајќи го времето на контакт.

Производител за кафе Харио

Овој комплет карафа и конуси За да направите филтрирано кафе, идеално е така што, по прифатлива цена (25 €), ќе можете да го имате она што ви треба за да го направите кафето за филтрирање професионално дома. За да го постигнете ова, само треба да ги следите упатствата на фирмата.

Како да направите кафе

Кој и рачен производител на капе кафе да го одберете, начинот на подготвување на кафето ќе биде многу сличен варирајќи го само односот на кафе и вода потребни за да се добие најдобриот резултат. Навлажнување на филтерот со топла вода, мерење на мелено кафе од средно зрно и рамномерно распределување во филтерот се првите чекори што треба да се следат.

Тогаш само треба да ја загреете водата и да ја истурите во бокал со гуска врата. Зошто? бидејќи со ова ќе ви биде полесно да додадете топла вода преку кафето во кружни движења од центарот кон надвор. Температурата на водата исто така ќе биде важна; Мора да биде помеѓу 90 и 94 степени. Ако немате термометар, доволно е да стапнете околу 40 секунди откако ќе зоврие.

На YouTube има многубројни видеа со практични совети за користење на овие рачни производители на кафе, проверете ги!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.