Трикови како да заштедите дома и да ја надминете јануарската падина

Трикови за заштеда

Познатата јануарска падина се чини дека станува сè поостри и потешко да се преболи. На сите дополнителни трошоци за месец декември се додаваат и поскапувањата на основните услуги. Зголемување на трошоците што чини многу да се соочите и кои доколку не се земат предвид може целосно да ја наруши домашната економија во следните месеци.

Поради оваа причина, овие трикови за штедење дома ќе ви помогнат подобро да ги организирате вашите трошоци и со што можете да ги надминете трошоците за јануари, дури и со малку заштеди. Со мали трикови и промени во навиките кои исто така ќе ви овозможи подобро да ги распределите трошоците долга цела година. За да избегнете да пристигнете на почетокот на годината трпејќи ги дополнителните трошоци за месец декември.

Трикови за заштеда

заштедете во јануари

Штедењето е неопходно, дури и суштинско, бидејќи без разлика колку добро ви оди финансиски и професионално гледано, во секое време може да се случи непредвиден настан. Да се ​​има зачуван мал душек е душевен мир, душевен мир и сигурност. Без разлика колку малку мислите дека можете да заштедите, бидејќи Платните списоци обично се многу кратки за тоа колку долго се месеците. Во навиките за потрошувачка е местото каде што можете да заштедите мали (или големи) пари кои на крајот ќе станат нешто важно.

Погледнете ги трошоците

Многупати парите бегаат во непотребни трошоци кои не ги земаме во предвид. За да се избегне ова, многу е важно да се знае јасно кои се потребните трошоци, а кои не, бидејќи на тој начин можеме да избегнеме губење пари секој месец. Запишете ги фиксните трошоци, оние кои се за услуги и плаќањата кои не се менуваат секој месец. Земете сметка и запишете ја сумата, тие пари се редовен трошок кој мора да се покрива секој месец.

Сега пресметајте приближно колкави се трошоците во кошничката, доколку плаќате со картичка, искористете ја за да имате поточна бројка. Искористете го тоа што ја гледате жиро сметката за да ги видите сите трошоци кои се направени и кои биле непотребни. Сигурен сум дека ќе се изненадите сумата на пари што сте ја потрошиле на работи што не ви се потребни, само затоа што немате добра прогноза.

Планирајте оброци за неделата

Други добри евра влегуваат во количката секој месец, особено кога не планирате добро што треба да купите. Нешто логично бидејќи ако не планирате оброци на неделата, тешко е да се направи ефикасно купување. Не станува збор за заштеда на храна, или за намалување на квалитетот на семејните оброци. Се работи за организирајте го менито, проверете ги шпајзовите и направете список на саемот и неопходното купување. На овој начин избегнувате и мали набавки во текот на неделата каде се трошат многу евра на работи кои не се потребни.

Заштедете на потрошувачката на енергија

Енергијата е по висока цена, секој ден се менува и секој ден расте. Поради оваа причина, многу е важно да се знаат часовите на најголема потрошувачка на енергија за да се да може да заштеди на сметката за струја. Тоа е многу едноставно затоа што секој ден се објавува во BOE, треба само да се консултирате со веб-страницата на Црвена Eléctrica de España. Намалете ја дополнителната потрошувачка на енергија во време на шпиц и можете да ја намалите сметката за електрична енергија.

Пазете се од попусти

зимска продажба

По празниците пристигнува зимската распродажба и се чини дека е задолжителна и секој треба во просек да троши за да се усогласи со официјалната статистика. Нешто што несомнено додава непотребни трошоци кои дополнително ја комплицираат јануарската падина. Купувајте само работи што ви се потребни. Продажбата е многу добра за да заштедите на потребните основи. Доколку ги нема, избегнувајте да паднете во искушение и првиот месец од годината ќе можете да го пребродите со пари во банка.

Парите се неопходна и оскудна стока за огромното мнозинство луѓе. Затоа, од суштинско значење е да научите како правилно да се справите со него за да може да ја исполни својата функција без да стане проблем. Со овие трикови можете научете да трошите помалку и зголемете ги вашите заштеди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.