Трикови за раст на косата

Направете косата да расте

Во многу наврати ние ја исекуваме косата и скоро веднаш сакаме да расте повторно повторно да има убава коса. Иако во денешно време косата се носи со миди и кратки патеки многу, има многу луѓе кои сакаат косата да им расте за да има долга грива. Затоа, ќе видиме трикови за да може таа коса да порасне малку побрзо и со тоа да ја вратиме долгата коса со која да правиме интересни фризури.

Има некои трикови за раст на косата, иако мора да имаме предвид дека косата има должина генетски одредена, а исто така и брзината на раст на косата зависи од секоја личност. Но, во рамките на овие параметри можеме да направиме косата да расте подобро, па дури и да и помогнеме да расте нешто побрзо и посилно.

Не очекувај чуда

Долга коса

Првата работа треба да знаете дека не треба да очекувате чуда, бидејќи воопшто косата на секого треба да расте и расте околу еден сантиметар секој месец. Но, во рамките на ова, секогаш можеме да и помогнеме на косата да расте малку побрзо и со многу повеќе сила. Важно е да немате премногу надеж дека ќе добиете грива за кратко време. Ако имаме настан и сакаме да ја покажеме косата, секогаш можеме да прибегнеме кон одлични екстензии.

Бидете внимателни кога ќе го измиете

Расте коса

Перењето е а навика на која треба да и го дадеме значењето што го има. Миењето на косата е од суштинско значење за да расте здраво бидејќи се отстранува нечистотија од областа на скалпот, но миењето прекумерно може да го оштети и оштети скалпот, дури и да предизвика пад или кршење, што ќе направи да изгледа пократко и помалку здраво. Треба да го измиете со вистинскиот шампон, ако е можно природен шампон кој не ги отстранува маслата од вашата коса и не додава силикон или парабени во формулата. Нежно измијте ја косата во пределот на скалпот, оставајќи го сапунот да се исцеди кон краевите, но без триење.

El регенераторот и маската се важни за омекнување на косата и да се грижи за краевите, кои имаат тенденција да се исушат многу повеќе. Регенераторот треба да се користи секој ден кога ја миеме косата, но маската се користи само повремено. Овие производи ни помагаат да се грижиме за краевите и да спречиме нивно кршење и расипување, предизвикувајќи косата да изгуби дел од својата должина во текот на процесот.

Користете рузмарин

Рузмаринот е производ кој помага косата добро да расте, бидејќи помага да се подобри циркулацијата во областа на скалпот. Ако циркулацијата е добра, ги наводнува фоликулите на косата правејќи ја косата подобро. Постојат некои производи кои имаат рузмарин, но во секој случај можете да направите инфузија со растението и да ја користите таа вода за масажа на вашиот скалп. Треба да го правите тоа неколку пати неделно за да забележите подобрување. Покрај тоа, ова помага косата да паѓа помалку во време како есен. Ова ќе помогне да се подобри циркулацијата и да се направи косата да расте побрзо.

Земете додатоци

Расте коса

Ако вашата коса не расте силна, секогаш може да биде затоа што ви недостасува некоја хранлива материја. На Додатоците на косата можат да бидат од голема помош во време Во кое паѓа, но и кога расте, затоа што ако ги земеме обично станува посилно, бидејќи ги има потребните хранливи материи. Постојат многу додатоци, но скоро сите содржат хранливи материи како цинк, витамин Б, железо или биотин, бидејќи сите помагаат при формирање на косата и нејзин раст.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.