Трикови за избелување на фугите на плочките

избелуваат зглобовите

Чистењето на кујната или бањите без белење на фугите на плочките е речиси како напорна работа без никаква награда потоа. Бидејќи реалноста е дека на прв поглед, ако фугите не се бели, се чини дека плочките се валкани. За да го решите, не мора да правите големи работи или да размислувате за промена на плочките за задоволство да видите сè ново и сјајно.

Треба само да ги користите вистинските производи и да следите некои совети како оние подолу. И тоа со малку труд можете да ги оставите тие зглобови совршено бели. Тоа, иако знаеме дека не е од суштинско значење, дава малку душевен мир во таа средина важна како и самиот дом.

Како да ги избелите споеви на плочки

На пазарот има многу специфични производи за оваа намена и доколку треба да ги избелите многу црните зглобови, со мувла или простор на кој не му било посветено големо внимание, најдобро е да користите еден од нив. Сега, ако нечистотијата на фугите на плочките е нормална од употреба, поради влажноста во бањите, поради маснотиите што се собираат во кујната итн. најдобро е амонијак и вода.

Пред да започнете, треба да се заштитите бидејќи амонијакот е многу силен. Носете маска за да не ги вдишувате пареите. и облечете гумени ракавици за да не ги оштетите ноктите и рацете. За смесата ќе ви треба леген со топла вода и прскање амонијак. Ако се прашувате како да ги пресметате мерењата, тоа би било повеќе или помалку едно од амонијак на секои 10 вода.

Користете долга четка со полутврди влакна да се отстрани што е можно повеќе нечистотија. Со оваа алатка можете да ги исчистите фугите на плочките истовремено со самата површина. Работи добро во највалканите места или каде што има мувла за да ги отстрани штетните спори и бактерии. Потоа поминете со крпа натопена со топла вода за да се отстрани нечистотијата. Ако сакате да ги отстраните капките вода, можете да ги избришете со чиста, сува крпа и тие ќе бидат сјајни и чисти.

Други трикови

Амонијакот е непогрешлив, но не е единствениот производ што можете да го користите за чистење на фугите на плочките. Дома можете да најдете други решенија како што е следново.

  • со белило: Најдоброто средство за дезинфекција, иако донекаде опасно по здравјето. Со белилото можете да ги избелите фугите на плочките и целосно да ги дезинфицирате. За добро да пристапите до тие тешки агли, можете да користите распрскувач во кој ќе морате измешајте вода (секогаш ладна) со дел од белилото.
  • Паста за заби: Традиционалната паста за заби е исто така моќно средство за чистење на фугите на плочките. Да, користете оној кој е дизајниран да ги избели забите, бидејќи содржат бикарбонат, кој е производ кој ќе ги избели зглобовите. Во овој случај, ви препорачуваме да користите стара четка за заби со која можете добро да се триете на местата што сакате да ги избелите. Нешто понапорно, но подеднакво ефективно.
  • Бел оцет и сода бикарбона: Најдоброто средство за чистење и дезинфекција кое можете да го користите за секој агол од вашиот дом. Не се заморуваме да го кажуваме и тоа е тоа чистење со оцет Заедно со бикарбонат, тие ја формираат најдобрата опрема за дезинфекција на пазарот. Евтин, лесен за наоѓање, еколошки и што е најважно, супер практичен. Подгответе се сад со дифузер со топла вода, бел оцет и сода бикарбона. Испрскајте ги зглобовите и исчистете ги со стара четка за заби. Овој лек е особено корисен за зглобовите кои се многу поцрнети и имаат траги од мувла.

Со кој било од овие трикови можете да ги избелите фугите на плочките и да ги оставите совршено чисти и дезинфицирани. За да избегнете прекумерна акумулација на нечистотија и да треба да поминувате премногу време за чистење, пожелно е да се прави преглед секој толку честоОва ќе го спречи да се натрупува. Иако редовно ги чистите плочките, во фугите се користат порозни материјали во кои лесно се размножува мувлата поради влажноста. Со малку грижа, можете да ги одржувате чисти и совршени долго време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)