Пат на замоците Лоара во Франција

Замоци од лоара

Ако веќе размислувате за вашето следно патување, не можете да пропуштите некои од нашите предлози. Постојат места кои секогаш ќе нè остават зачудени, бидејќи се чини дека се земени од приказна. Трасата на замоците на долината Лоара во Франција Таа е една од оние страници кои никого не оставаат рамнодушен. Тоа е една од најромантичните и најневеројатните рути што може да се направат во Франција, знаејќи област полна со замоци со неверојатна убавина.

Кога зборуваме за замоците на Лоара Станува збор за овие конструкции што се наоѓаат во долниот среден дел од текот на реката Лоара во централна Франција. Многу од овие замоци имаат потекло од средниот век, изградени како автентични тврдини, иако подоцна се создадени и замоци, кои се наменети како живеалишта за благородништвото. Денес овие замоци се дел од светското културно наследство.

Подгответе ја вашата посета

Во областа Лоаре долина можеме да најдеме повеќе од педесет замоци, што го отежнува гледањето на сите нив. Затоа, она што обично се прави е список со замоци од најголем интерес, правејќи траса за нивно покривање. Огромното мнозинство се наоѓа помеѓу градовите Анже и Орлеанс, така што рутата обично се прави од еден до друг. На најдобри времиња се за време на пролетта и есента, кога времето е добро, бидејќи не само што можете да ги посетите замоците, туку и околината со шуми, градини или лозја.

Замок Сали-сур-Лоара

Замокот Сали

Овој замок од XNUMX век е еден од најкористените како одбранбена тврдина во војни. Опкружен е со ров и можете да одите по неговата патека или да влезете внатре за да го видите гробот на Ерл од Сали или античка рамка од топови од XNUMX век.

Замокот Ченонсо

Замокот Ченонсо

Ова е една од најубавите замоци во Лоара и исто така една од најпопуларните. Тоа е Замок од XNUMX век познат како „замок на дамите“ поради промените што ги претрпеле различни жени со текот на времето. Има еден од најимпресивните ентериери и со одлична убавина однадвор со белиот тон, одбранбените и градините. Покрај тоа, важна колекција на слики од уметници како Рубенс или Муриillо не чека внатре.

Замокот Чамборд

Замокот Чамборд

Ова е другиот навистина популарен замок каде треба однапред да го пронајдете влезот за да не останете без него. Кралот Франсис Први го користев убави околни шуми за лов и тоа е едно од најголемите на реката Лоара со повеќе од четиристотини соби. Ни нуди одличен пример за Француската ренесанса и има големо скалило внатре, за кое велат дека е дизајнирано од Леонардо да Винчи.

Замокот Виландри

Замокот Виландри

Најубавите градини од замоците во Се чини дека Лоара се најде во замокот Виландри. Овој замок е изграден за време на ренесансата и има многу големи и навистина неверојатни градини кои се едни од најубавите во Франција. Тие имаат различни дизајни и теми на три нивоа на тераси.

Замокот Шамонт

Замокот Шамонт

Ова се наоѓа во другите најважни што никогаш не треба да ги прескокнуваме. Овој замок и припаѓал на Кетрин де Медичи и бил изградена во XNUMX и XNUMX век. Тоа е голем замок со градини во англиски стил и уметнички дела. Тоа е прилично обновен замок со обележани кули кои потсетуваат на оние типични замоци од бајките. Покрај тоа, од нејзината тераса може да се види прекрасен панорамски поглед на долината Лоара.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.