Торта со маскарпоне и лимон

Торта со маскарпоне и лимон

Досега немавме вградено сирење маскарпоне во ниту едно од Bezzia нашите бисквити И погледнете што направивме бисквити! Резултатот пријатно не изненади. Всушност, ова торта со маскарпоне и лимон Таа е една од најмеките и најмеките што сме ги подготвиле.

Оваа торта е така меки и меки што се јаде сам Можете да го послужите како десерт сега во лето со топка сладолед, но можете да уживате и за појадок или ужина со шолја кафе на страна. Секогаш ќе биде добро време да ги потонете забите во неа.

Ако комбинацијата на состојки и текстурата веќе речиси ве увериле, кога знаете колку е лесно да се направи Сигурни сме дека ќе бидете охрабрени да го пробате. А токму овие бисквити се едни од оние во кои ќе треба да направите малку повеќе од тоа да ги измешате сите состојки и да ги однесете во рерната. Подгответе ги состојките и дојдете до тоа!

Состојки

 • 180гр маскарпоне
 • 80 гр. на шеќер
 • Сок и кора од еден лимон
 • 3 HUEVOS
 • 70 мл. сончогледово масло
 • 180 гр. овесна каша
 • 1 кесичка хемиски квасец

Чекор по чекор

 1. Пред-загревајте ја рерната на 180ºС со загревање и надолу.
 2. Со рачни прачки измешајте го сирењето маскарпоне во сад, шеќер, кора од лимон и сок од лимон.
 3. Откако ќе се соединат сите состојки Додадете ги и јајцата. а маслото и се меша додека не се добие хомогена маса.

Торта со маскарпоне и лимон

 1. Да се ​​заврши додадете ја овесната каша и квасецот и мешајте додека не се соедини.
 2. Подмачкајте калап или обложете го со хартија за печење и истурете го тестото во него.

Торта со маскарпоне и лимон

 1. Однесете го во рерна и варете го приближно 50 минути додека не се завитка и малку порумени. Дали премногу се зарудува? За да не изгори по 45 минути, по потреба ставете алуминиумска фолија на колачот.
 2. Откако колачот е готов, извадете го од рерна и почекајте 10 минути расклопете го на решетка.
 3. Оставете да се излади и уживајте во овој пандишпан маскарпоне со лимон.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)