Ладен колач со ослиќ и ракчиња, вкусен предјадок

Торта со ладен ослиќ и ракчиња

Како ние во Bezzia сакаме ладни колачи за семејни ручеци или вечери! Тоа што можат и треба да се подготват еден ден однапред е предност, а исто така се вкусни како оваа торта од ладен ослиќ и ракчиња се служи празникот.

Идеалниот е подгответе ја тортата еден ден претходно за да може да стои во фрижидер најмалку 6 часа. Подобро ако е цела ноќ. Така, останува само да се справите со денот на забавата за да го одмотате во чинија и да го украсите ако сакате со малку излупени ракчиња и мајонез.

Ќе ви треба малку време за да го направите тоа., не затоа што бара многу работа туку затоа што времето на рерната е долго, помеѓу 50 и 60 минути. Иако секогаш можете да го искористите тоа време за да продолжите со други работи или храна на денот. Дали ќе се осмелите да го пробате?

Состојки за 10 порции

 • 800 гр. од чист ослиќ
 • 200 гр. од излупени ракчиња
 • 5 HUEVOS
 • 200 гр. биено сирење 0%
 • 200 гр. сос од домати
 • Сол и бибер
 • Маслиново масло

Подготовка

 1. Попарете го осличот исецкани и пржете ги ракчињата во тавче со прстофат масло.
 2. Потоа, во теглата со блендер победи јајцата, изматеното сирење и доматот додека не се добие хомогена смеса.

Сварете ја рибата и изматете ги јајцата со сирењето и доматот

 1. Ставете плех со вода во рерна (во која се вклопува силиконскиот калап) и загрејте ја рерната на 200 степени.
 2. Откако ослиќ ќе се свари, Скршете го и додадете го во смесата јајца, заедно со сечканите ракчиња, малку сол и бибер. Матете додека не останат на повидок само неколку парчиња риба.
 3. Истурете ја смесата во калап силикон за рерна и кујна во бен-мари на 180ºC 50 минути или додека ножот вметнат во центарот не излезе чист

Торта со ладен ослиќ и ракчиња

 1. Потоа, извадете го од рерна и оставете го да се излади на собна температура.
 2. После чувајте во фрижидер најмалку 8 часа.
 3. Одкалапете и послужете го ладниот колач со ослиќ и ракчиња со малку мајонез.

Торта со ладен ослиќ и ракчиња


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.