Тори и карри од карфиол со ориз

Тори и карри од карфиол со ориз

На Безиа секој ден што поминува повеќе сакаме кари, дали ви се случува истото? Кари пилешко и сладок компир што споделувавме со вас до пред три години е еден од нашите омилени и се засновавме на тоа за да го создадеме ова веганска верзија: кафу тофу и карфиол.

Пилешкото е заменето во оваа верзија со тофу и друг зеленчук покрај слаткиот компир се вметнати во рецептот. Во овој рецепт кари нема кој да го засени. Овој пат не додадовме домат или која било друга состојка што ја модифицира неговата боја или вкус.

Денешното е силно и целосно јадење, совршен да служи како едно јадење. Неговата подготовка е едноставна и нема да ви одземе повеќе од 40 минути. Мој совет е да искористите и да направите доволно за два дена. Така, можете да го јадете еден ден со ориз и следниот ден да го вечерате и ќе ве чини исто. Дали се осмелувате да го пробате?

Состојки за 3

 • 2 лажици екстра девствено маслиново масло
 • 400 гр. тофу, на коцки
 • 1 исечен кромид
 • 1/4 црвен пипер, сецкан
 • 1/2 карфиол, во цветови
 • 1 сладок компир, исечен на коцки
 • 350 мл. кокосово млеко
 • 2 лажички кари во прав
 • 1 лажичка слатка пиперка
 • 1/3 лажички мелен ким
 • 1 лажичка пченкарен скроб растворен во 1/2 чаша вода
 • Сол и бибер
 • 1 чаша варен ориз

Чекор по чекор

 1. Подгответе ги сите состојки.
 2. Загрејте ги двете лажици масло во тенџере и соте го зачинетото тофу 8 минути или додека не зарумени малку. Откако ќе заврши, тргнете ја од тавата и резервирајте.

Состојки за кари

 1. Во истото масло Сега пржете го кромидот и пиперката во текот на 5 минути.
 2. После Промешајте карфиол и сладок компир, покријте ја тепсијата и оставете ги да се готват на средна топлина 8-10 минути.

Кариран тофу и карфиол

 1. После 10 минути додадете кокосово млеко, зачини, пченкарен скроб и се мешаат. Гответе го целиот 5 до 10 минути или додека слаткиот компир не омекне.
 2. Послужете тори и карри од карфиол со варен ориз.

Кариран тофу и карфиол


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.