Топла канапе од круша и бри

Топла канапе од круша и бри сирење

За време на Божиќ прославивме неколку ручеци и вечери дома и овие топли канапе од круши и бри Тие беа едни од најсаканите. А токму комбинацијата на круша и сирење е неодолива. Никогаш не сте го пробале? направи го!

Овој кауч има многу работи за него. Покрај очигледното, неговата комбинација на состојки е многу едноставна и брза за подготовка. Ќе ви требаат приближно 15 минути за да направите и составите 8 канапе и мал последен удар во рерната што ќе го стопи сирењето.

Клучот за да бидат вкусни е тоа што крушите се на нивната точка, слатко и сочно. И дека кога ќе ги поминете низ тавата убаво да ги зарументе но не преварете да не останат многу меки. Подолу објаснуваме сè. Тие се одличен избор за вашата следна маса за забава заедно со оние на марка од треска и шунка кои одамна ви ги претставивме, се сеќавате ли на нив?

Состојки

 • 8 парчиња леб леб
 • Маслиново масло
 • 2 големи конференциски круши
 • 8 парчиња бри сирење
 • Црн пипер (опционално)

Чекор по чекор

 1. Испржете ги кришките леб во тавата додека не порумени со многу малку масло. Можете да го направите и во тостер или рерна ако ви е поудобно. Потоа, ставете ги на плех за печење.
 2. Потоа излупете ги крушите и исечете ги на надолжни кришки дебелина помеѓу 5-7 милиметри. Ќе добиете 8 големи кришки круши кои ќе бидат тие што ќе ги користиме.
 3. Во истата тава во која сте ги испржиле кришките леб поматете ги крушите сега. Со маслото што остана лебот треба да биде доволно. Ако не, намачкајте малку масло на дното со четка. Крушите треба да добијат боја, но да не бидат премногу бели; Мора да можете удобно да се справите со нив.
 4. На секое од кришките леб ставете по едно парче круша и малку бибер.
 5. А за крушата, тогаш парче Бри сирење.
 6. После однесете во рерна и гратин неколку минути додека сирењето не почне да се топи.
 7. За крај, извадете ја од рерната и оставете ги топлите канапе од круши и Бри да се загреат неколку минути пред да ги послужите.

Топла канапе од круша и бри сирење


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.