Хартиени тавански ламби, релаксиран облог за вашиот дом

Хартиени светилки од Ikea и Le Klint

Хартиени светилки од Ikea и Le Klint

Хартиените лампиони имаа свој момент, но тоа не значи дека престанаа да бидат алтернатива. Всушност, тие се едноставна и економична алтернатива со која можете да ги осветлите просториите и да им обезбедите а опуштена и спокојна атмосфера.

Има економски модели за помалку од 20 €, но и други кои достигнуваат 1000 во каталозите на големите дизајнерски фирми. И двајцата генерално прифаќаат заоблени форми и нордиски или ориентален стил што ги прави ужасно разноврсни. Дали сакате да дознаете повеќе за овие светилки? Каде и како да ги поставите за да извлечете максимум од нив? Ви кажуваме!

Трендови во хартиени фенери

Хартиените фенери генерално се направени од оризова хартија и усвојуваат, како што споменавме, органски форми кои бараат природност. Заоблените и мазни форми добиваат важност од другите алтернативи, тие веќе го правеа порано и продолжуваат да го прават тоа сега.

Хартиени светилки

Хартиени светилки од Ikea, Bloomingville и Akemi

Што се однесува до стилот на светилките, овие моментално имаат тенденција да обедини исток и запад во секој дизајн. Тие го прават тоа така што ќе донесат современ изглед на класичниот традиционален азиски фенер. Целта не е ништо друго освен да се постигнат поактуелни и елегантни дизајни. Дополнително, многу од овие светилки имаат акценти на обоен даб или фурнир од бреза што го олеснуваат координирањето на светилките со другите детали во просторијата.

Во однос на големината, форматите XXL тие остануваат омилени освен кога неколку се комбинираат за да се создаде сет. Но, за ова ќе зборуваме подоцна, да не се понапредуваме за момент!

Каде да ги ставите?

Хартиените лампиони се одлична алтернатива во просториите каде што а мирна и спокојна општа светлина. Во спалната соба, на пример, но и во семејните соби. А токму овие светилки имаат тенденција рамномерно да проектираат светлина, па затоа се одлична алтернатива на таванот и во комбинација со други светилки кои обезбедуваат директна светлина до одредени агли.

Визуелно тие се многу лесни, па и покрај нивната голема големина тие не тежат многу во целокупната слика на собата. Не треба да претерате со големината, меѓутоа, ако просторијата е мала, бидејќи дури и ако е лесна, може да биде непропорционална.

Во прилог на спални и дневни соби овие светилки Тие изгледаат одлично во трпезаријата како што е поставено. Овде идеалот е да се обложите на светилки со значително помал отвор, така што светлината тие обезбедуваат дифузна светлина и во исто време подиректна светлина на масата.

Хартиени светилки

Хартиени светилки од Ikea и Le Klint

Една или неколку светилки?

на заоблена хартиена светилка а големиот формат внесува свежина и ја подмладува спалната соба. Секако, треба да внимавате на висината на која ја закачувате светилката за визуелно да не претставува пречка. Погледнете ги сликите!

Во дневната соба можете да изберете голема централна светилка на ист начин или да ја поставите од двете страни на софата да добиете топло светло во поинтимни моменти. Клучот? Ставете, како на сликата погоре, две светилки со различни големини на едната страна и само една од другата страна. Без симетрии!

А во трпезаријата? Да ја осветлиме трпезаријата што ја сакаме комплети од три или повеќе светилки. Тие можат да бидат исти и да ги постават на различни висини покрај масата или да ги спојат во центарот како да се букет цвеќе. Која од идеите ви се допаѓа најмногу? Признаваме дека сме заљубени во предлогот на Ле Клинт кој комбинира пет идентични светилки, но никогаш не можевме да си го дозволиме!

Дали ги сметате хартиените фенери како алтернатива на осветли го твојот дом? Најевтините, а во Икеа ги имате од 7€, се ресурс да служи како привремена светилка кога ќе се преселиме во нова куќа и не сме баш сигурни што да ставиме. Многу подобро отколку да имате висечки светилки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.