Дали страдате од бланкорексија? Опсесијата со бели заби

Девојче мие заби за да има побели заби.

Дали знаете што е бланкорексија? Во оваа статија ви кажуваме од што точно се состои, како можете да избегнете страдање од опсесија да имате бели заби и кои се најдобрите препораки да имате бели заби, но без да го загрозувате здравјето на забите.

Бланкорексија е многу присутна во денешното општество, затоа што таа опсесија со бели заби може да предизвика луѓето да вршат екстремни третмани да ги има побели.

Во моментов, има многу луѓе кои се занимаваат со покажување убава и привлечна насмевка. Но, потрагата по тие сјајни бели заби може да доведе до крајна опсесија позната како бланкорексија.

Имајќи усогласени, бели и здрави заби станува сè поважно за луѓето денес, тоа е уште еден естетски аспект што треба да се земе предвид за да се достигне сегашниот стандард за убавина. Модата, медиумите, одредени познати личности и социјалните мрежи имаат големо влијание на останатите смртници да имаат естетски убава уста.

Да се ​​има убава усна шуплина не е проблем само по себе, згора на тоа, мора да биде важно да се порамнат забите и да се грижат, така што џвакањето е задоволително дејство и не е незгодно.

Сепак, ако оваа потреба се претвори во опсесија, тоа може да предизвика проблеми на долг рок. Доаѓајќи следно, ние ви кажуваме.

Што точно е бланкорексија?

Како што веќе очекувавме, бланкорексија е опсесија да имаме побели и побели заби. Луѓето со овој проблем имаат тенденција да мислат дека забите им се жолти или темни и затоа се подложени абразивни третмани кои ја распаѓаат емајлот и ги ослабуваат непцата.

Оваа промена има јасна карактеристика дека тоа е ментална перцепција и субјективна проценка во однос на изгледот на самите заби. Штетата не е само психичкаМораме да запомниме дека ако луѓето се подложени на овој проблем, тие стекнуваат однесување да инсистираат на тоа белење и тие можат да ги оштетат забите.

Стоматолошки третмани се безбедни.

Зошто претпочитаме бели заби?

Постојат неколку причини зошто пациентите со бланкорексија се повеќе предиспонирани да страдаат од ова нарушување. Меѓу факторите што ги откривме, го истакнуваме следново.

 • Мода: познатите личности спортуваат светли бели заби, а остатокот од луѓето сакаат да ги имитираат. Тие се преправаат дека се на врвот на модата и барањата што се создаваат гледајќи ја како нормативна.
 • Рекламирање: Од друга страна, рекламирањето става голем акцент на тоа да имате здрави и силни заби, а за да се покаже ова, тие мора да бидат бели. Се продаваат производи кои ветуваат дека ќе имаат побели заби за неколку недели, а многу од нив можат да го променат нашиот емајл ако тоа не се направи под надзор на професионалец.
 • Има многу незнаење: Немањето на сите информации нè тера да направиме грешки и да го загрозиме нашето орално здравје. Ако злоупотребувате производи за белење, можеби помагате да ги оштетите.
 • Белите заби ја зголемуваат самодовербата: За многу луѓе е важно да имаат бели заби за да ја подобрат нивната самодоверба. Исто како да имате погрешно усогласена уста и жолти заби.

Ризици од белење на забите многу

Пациентите со бланкорексија никогаш не се задоволни од изгледот на забите. Тие секогаш мислат дека забите им се темни и дамки, и обично не се задоволуваат со резултатите добиени по белењето.

Поради оваа причина, тие се подложени на многу козметички третмани брзо и претерано. Понекогаш во стоматолошки клиники, но се вршат и домашни третмани, каде се применуваат кисели, абразивни и белење материи што можат да го оштетат емајлот и забите.

Ако овие супстанции се користат постојано, забните ткива може да бидат уништени, ако на пример се користи сода бикарбона, активен јаглен, водород пероксид или кисели плодови како што е лимон, тие можат сериозно да ја оштетат емајлот.

Најчестите симптоми што можат да се појават ако оваа практика се прави редовно, се следниве:

 • Иритација на непцата и негово можно воспаление.
 • Може да предизвика гингивит.
 • Преосетливост стоматолошки.
 • Нарушувања на вкусот
 • Некроза на пулпа.
 • Изгубени на парче стоматолошки.
 • Губење на минерал во емајлот.

Стоматолошки третман за белење на заби.

Совети за да се избегне бланкорексија

Како што велиме, потеклото на оваа опсесија е психолошко, третманот мора да го спроведува професионалец на умот за да може да ги утврди вежбите што треба да ги избегнува со оваа опсесија.

За да го намалите ризикот од оваа опсесија, ви кажуваме неколку совети што можете да ги исполните:

 • Мора да бидете реални: забите што ги гледаме во списанија, телевизија и сл., немаат најприроден изглед на забите, бидејќи по правило, забите не се толку бели. Затоа мора да бидеме реални и да знаеме дека забите не се секогаш вакви.
 • Бидете претпазливи од чудотворните производи: Како и во диетите, не ги загрозувајте забите со производи што можат да создадат сомнеж.
 • Преземете ги последиците: Мислиме дека не можете да имате најдобра насмевка ако не престанете да пушите, да пиете чај или кафе, како и други пијалоци и овошје што можат да ги обојат забите.
 • Избегнувајте домашни лекови: Можеби природните лекови наместо да ви помагаат може да го загрозат вашето орално здравје.
 • Злоупотреба на стоматолошки третмани: Професионалците се оние кои треба да ги прават овие третмани бидејќи имаат клинички алатки и производи за безбедно да ги прават, од друга страна, доколку се злоупотребат овие третмани, може да ги оштетите и забите.

Причини зошто се обоени забите

Дамките на забите можат да произлезат од различни причини. Внатрешните дамки можат да бидат предизвикани од земање антибиотик, изложеност на одредени супстанции или проблеми што се јавуваат при формирање на парчињата.

Повеќето дамки на забите се должат на пигментацијата произведена од она што човекот го јаде и пие. Храната и пијалоците кои се многу разнобојни можат да дамка на забите, како што се чај, кафе или колега, како и вино, На боровинки или сос од домати. Пушењето исто така може да биде главен фактор во бојата на забите.

Сега знаете малку повеќе за оваа деформација на реалноста наречена бланкорексија. Грижете се за хигиената на усната шуплина и избегнувајте ја секоја храна што може да ги пожолти забите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.